SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA CUPELOR / STEAUA - HC KOLUBARA 31-26

Steaua a făcut primul pas spre semifinalele Cupei Cupelor

Articol de - Publicat duminica, 28 martie 2010 00:00

Steaua a învins la cinci goluri diferenţă şi visează la semifinale, chiar dacă "militarii" sînt convinşi că-i aşteaptă un retur de foc

Steaua Bucureşti e foarte aproape de calificarea în semifinalele Cupei Cupelor. Aseară, la Chiajna, în prima manşă din sferturile de finală, "militarii" i-au învins cu 31-26 pe sîrbii de la HC Kolubara, liderul campionatului din Serbia.

A fost un meci crîncen, în care jucătorii celor două echipe şi-au împărţit chiar şi pumni pe semicerc. Steliştii au început foarte slab. Conduşi cu 3-0, au marcat primul gol abia în minutul 7! I-a trezit însă antrenorul lor, un sîrb, Bozo Rudici, la primul time-out, şi, de la 1-4, Steaua s-a desprins la 6-4. Pînă la pauză echilibrul s-a menţinut şi gazdele aveau doar 15-13 pe tabelă.

În partea a doua, portarul Obrad Ivezici, un alt sîrb, a făcut minuni în poarta Stelei, Predrag Vujadinovici a jucat şi el cu mare ambiţie contra conaţionalilor. Peste toţi a fost însă Ionuţ Georgescu, cel care a marcat din toate poziţiile. 12 goluri pentru extrema dreapta care au dus Steaua şi la şase lungimi distanţă pe finalul partidei: 30-24.

La final a fost 31-26, o marjă de cinci lungimi pe care românii trebuie să o apere la Lazarevac, pe 3 aprilie, pentru a intra în careul de aşi al Cupei Cupelor.

Felicitări şi ameninţări
"Cînd joci cu sîrbii, trebuie să te aştepţi la orice: la pumni, la bătaie, la sînge. Aţi văzut cum s-a jucat, în ce ritm şi ce luptă a fost şi pe semicerc. La fel o să fie şi la ei. Deja, după meci, ne-au felicitat, dar ne-au şi ameninţat în acelaşi timp: «O să vedeţi voi ce vă aşteaptă!»", a dezvăluit Ionuţ Georgescu. Golgeterul Stelei nu se sperie. "Mergem să apărăm diferenţa luată acasă, trebuie să dăm totul şi ajungem în semifinale. Ne dorim foarte mult acest lucru", a încheiat Georgescu.

"A fost foarte greu, dar ne aşteptam la un meci tare. Păcat că pe final am făcut cîteva greşeli şi nu am păstrat diferenţa de şase goluri. Sper să ne fie de ajuns însă şi cinci"