SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL MASCULIN

Steaua căzătoare » Meci halucinant în Liga Națională de handbal masculin, răsturnare incredibilă de scor

Articol de - Publicat luni, 06 noiembrie 2017 09:36

Deși au condus cu 6 goluri la pauză și cu 8 pe parcursul partidei, steliștii au pierdut meciul de la Călărași! Turda câștigă la București cu CSM!

Incredibilă revenirea celor de la Dunărea Călărași în etapa a 9-a a Ligii Naționale. Echipa pregătită de Adrian Petrea a fost condusă cu 15-9 la pauză de Steaua, dar a reușit să întoarcă scorul și a câștigat cu 24-23!

În prima parte, jucătorii lui Ovidiu Mihăilă au avut chiar și 8 goluri avans! Portarul George Șelaru a făcut minuni între buturi și și-a ajutat echipa să revină. Steaua a ratat ocazia de a ajunge pe primul loc în Liga Națională!

Într-un alt joc, Turda a dat lovitura la București. Potaissa a câștigat pe terenul vicecampioanei, CSM București, 27-26, după o pauză de 4 ani. Seria echipei antrenate de Vlad Caba se oprește după 4 victorii. În schimb, ardelenii au urcat pe podium, după Dinamo și Steaua.

HC Vaslui reușește o victorie miraculoasă, prima după plecarea antrenorului Sandu Iacob. Egalați când mai erau 8 secunde de joc, din aruncare de la 7 metri, moldovenii au reușit golul victoriei prin Claudiu Dediu. Cuplul Bogdan Pralea-Alexandru Acsinte debutează astfel cu un succes în Liga Națională!

Tot cu dreptul a debutat și Sandu Iacob pe banca "delfinilor" de la Dobrogea Sud Constanța. Era un succes așteptat însă în disputa cu CSM Făgăraș. HC Odorhei s-a impus în întâlnirea de la Suceava cu CSU, 31-26, și a urcat pe locul 5 în Liga Națională.

7. CSM București    15p
8. Minaur Baia Mare    15p