SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN CUP

Steaua, înfrângere la un gol pe teren propriu în EHF European Cup

Valentin Ghionea a fost al doilea marcator al celor de la Steaua FOTO sportpictures.eu

Articol de - Publicat duminica, 24 martie 2024 21:02 / Actualizat duminica, 24 martie 2024 21:07

CSA Steaua București a pierdut cu 35-36 în fața islandezilor de la ISL Valur, meci contând pentru sferturile de finală ale EHF European Cup și disputat la Chiajna.

Steaua București este pe locul zece în Liga Zimbrilor, dar are parte de un traseu lung în cupele europene. Duminică seara, în sala din Chiajna, handbaliștii din Ghencea s-au duelat cu islandezii de la ISL Valur în sferturile de finală ale EHF European League, a treia competiție europeană ca valoare.

Formația roș-albastră a fost dominată în prima repriză de formația adversară, diferența cea mai mare fiind de șase goluri în minutele 18 și 19 , 7-13, și 8-16, însă la vestiare s-a intrat cu scorul de 14-18.

Steaua, revenire pe final de repriză

ISL Valur a continaut jocul bun și în partea a doua până în minutul 50, când steliștii au reușit egalarea grație golului lui Alexnadru Tărîță, 30-30. Ultimele secvențe au fost tensionate, islandezii reușind să se impună cu 36-35.

Calificare istorică! Brăila a sfidat toate calculele și s-a calificat în Final Four-ul European League la handbal feminin
EHF EUROPEAN LEAGUE

Pentru Steaua au marcat: Alexandru Tărîță 7 goluri, Valentin Ghionea 6, Gabriel Burlacu 5, Kristo Milosevic 4, Ovidiu Irimia 4, Ciprian Șandru 4, Nemanja Grbovic 3, Sabin Constantin 1 și Milan Popovic 1.

Returul are loc sâmbăta viitoare, de la ora 20:00, iar Steaua are o misiune dificilă.

România mai are o echipă în sferturile de finală ale EHF European Cup pe CS Minaur Baia Mare, care a trecut pe teren propriu de Bregenz Handball cu 37-31. Celelalte meciuri din sferturi de finală sunt FTC Green Collect (Ungaria)-Tatran Presov (Slovacia) și Olympiacos SFP (Grecia)-MRK Krka (Slovenia)

Adi Vasile, declarație curioasă: „Mă bucur că nu ne-am calificat direct” » Invită fetele la petrecere, dar Neagu îl temperează: „Nu facem nuntă”
CSM BUCUREȘTI - KRIM 30-24