Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

HANDBAL    •   CUPA EHF

Stop pentru HC Zalău în Cupa EHF » Echipa care a eliminat-o va fi adversara Craiovei în semifinale

Articol de — Marian Ursescu Duminica, 11 Martie

HCM Zalău, trupa lui Gheorghe Tadici, a pierdut la trei goluri returul din Turcia cu Kastamonu și se oprește în "sferturile" Cupei EHF, 24-27. Kastamonu vine la Craiova în semifinale.

HC Zalău nu a reușit calificarea în semifinalele Cupei EHF, cedând duminică, în deplasarea din Turcia, 24-27. În tur, echipa lui Gheorghe Tadici câștigase la doar un gol diferență, 29-28.

Multinațională turcă, o formație cu 10 jucătoare străine, din 6 țări, a condus de la un capăt la altul în returul de pe teren propriu. Zalăul a ținut piept, dar a avut momente de cădere pe finalul primei reprize și apoi la jumătatea reprizei secunde.

În lipsa lui Gheorghe Tadici, suspendat, soția Elena Tadici a condus echipa de pe margine. Serpil Iskenderoglu, centrul "naționalei" Turciei, o jucătoare care nu a jucat la Zalău, fiind accidentată, a fost cea mai bună jucătoare a gazdelor în jocul retur.

A marcat de 7 ori și a fost foarte greu de anihilat de apărarea ardeleană. Și portarul român Anca Rombescu a avut câteva intervenții de efect pentru trupa turcă.

După 16-11 la pauză și 18-12 în startul reprizei, Kastamonu a păstrat diferența de 6 goluri până în minutul 50: 25-19. În ultimele 10 minute, Roxana Rob, Ana Maria Dragut sau Larisa Tămaș au forțat revenirea și s-au apropiat la trei goluri. Nu a mai fost însă timp în privința calificării, iar Kastamonu Belediyesi e echipa care ajunge în careul de ași al Cupei EHF.

Va da peste SCM Craiova în semifinale, primul meci în Turcia, pe 7/8 aprilie. Returul se joacă în Oltenia, o săptămână mai târziu.