SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA-UNGARIA 27-25 (13-13)

Suferinţă

Articol de GSP - Publicat joi, 17 iulie 2008 00:00

România s-a impus greu, aseară, în faţa Ungariei, 27-25, după o primă repriză slabă făcută de "tricolore"


România a început în corzi amicalul de ieri, de la Cluj, cu Ungaria. Nu trecuseră nici trei minute de la primul fluier şi tabela indica un neverosimil 0-4. Furios, Tadici a cerut imediat timp de odihnă. La reluare, selecţionerul a lăsat-o pe bancă pe Carmen Amariei. Proaspăt intrată, Adina Meiroşu a punctat la foc automat şi meciul s-a relansat, 6-6 (min. 12). Totuşi, Ungaria a dictat în continuare tempoul. În timp ce Tereza Pîslaru şi Luminiţa Dinu nu aveau replică la trasoarele Anitei Gorbicz, de neoprit la linia de nouă metri, la cealaltă poartă Palinger a stopat rînd pe rînd contraatacurile Ramonei Maier. La cabine s-a intrat nedecis, 13-13, şi în partea secundă se anunţau scîntei.

"Rezultatele pozitive fac bine, însă am avut multe greşeli, în special în faza de apărare. A fost şi o lipsă de concentrare la finalizări, din situaţii clare. Una peste alta sîntem în creştere"
Gheorghe Tadici

După pauză în poarta "naţionalei" României a intrat Talida Tolnai şi mingea refuza să mai intre la fel de lejer în plasă. Narcisa Lecuşanu şi-a reglat şi ea tirul de la nouă metri şi balanţa şi-a schimbat înclinaţia, 23-20 (min. 49). Ultimele 10 minute s-au jucat cu garda jos. "Tricolorele" au avut nervii mai tari şi s-au impus la limită 27-25. Revanşa se va disputa mîine, în Ungaria.

"Se putea şi mai bine. Trebuie să mai lucrăm atît pe faza de atac, cît şi pe cea de apărare. Şi Norvegia, şi Ungaria au dat tot ce au avut mai bun la această oră, la fel şi noi, dar sînt sigură că pînă la Olimpiadă nivelul va creşte mult"
Carmen Amariei


Naşele unguroaicelor

De cînd a preluat "naţionala" României, în februarie 2005, Gheorghe Tadici a jucat împotriva Ungariei de şase ori. Tehnicianul a înregistrat un bilanţ pozitiv, trei victorii, două egaluri şi o singură înfrîngere. Ultima dispută între cele două "naţionale" avusese loc în martie 2008, în turneul de calificare pentru Jocurile Olimpice. "Tricolorele" au trecut de unguroaice, la Bucureşti, 31-29, luîndu-şi revanşa pentru înfrîngerea de la CM din Franţa 2007, 31-34.


România 27 (13)
Meiroşu 8, Lecuşanu 5, Gîlcă 4, Maier 3, Amariei 3, Elisei 2, Neagu 2.
Antrenor: Gheorghe Tadici

Ungaria 25 (13)

Gorbicz 7, Verten 5, Toth 4, Hornyak 3, Bernadett 2, Tomori 2, P. Szamoransky 1, Szucs 1.
Antrenor: Hajdu Janos



România s-a impus greu, aseară, în faţa Ungariei, 27-25, după o primă repriză slabă făcută de "tricolore"

România a început în corzi amicalul de ieri, de la Cluj, cu Ungaria. Nu trecuseră nici trei minute de la primul fluier şi tabela indica un neverosimil 0-4. Furios, Tadici a cerut imediat timp de odihnă. La reluare, selecţionerul a lăsat-o pe bancă pe Carmen Amariei. Proaspăt intrată, Adina Meiroşu a punctat la foc automat şi meciul s-a relansat, 6-6 (min. 12). Totuşi, Ungaria a dictat în continuare tempoul. În timp ce Tereza Pîslaru şi Luminiţa Dinu nu aveau replică la trasoarele Anitei Gorbicz, de neoprit la linia de nouă metri, la cealaltă poartă Palinger a stopat rînd pe rînd contraatacurile Ramonei Maier. La cabine s-a intrat nedecis, 13-13, şi în partea secundă se anunţau scîntei.

"Rezultatele pozitive fac bine, însă am avut multe greşeli, în special în faza de apărare. A fost şi o lipsă de concentrare la finalizări, din situaţii clare. Una peste alta sîntem în creştere"
Gheorghe Tadici

După pauză în poarta "naţionalei" României a intrat Talida Tolnai şi mingea refuza să mai intre la fel de lejer în plasă. Narcisa Lecuşanu şi-a reglat şi ea tirul de la nouă metri şi balanţa şi-a schimbat înclinaţia, 23-20 (min. 49). Ultimele 10 minute s-au jucat cu garda jos. "Tricolorele" au avut nervii mai tari şi s-au impus la limită 27-25. Revanşa se va disputa mîine, în Ungaria.

"Se putea şi mai bine. Trebuie să mai lucrăm atît pe faza de atac, cît şi pe cea de apărare. Şi Norvegia, şi Ungaria au dat tot ce au avut mai bun la această oră, la fel şi noi, dar sînt sigură că pînă la Olimpiadă nivelul va creşte mult"
Carmen Amariei

Naşele unguroaicelor

De cînd a preluat "naţionala" României, în februarie 2005, Gheorghe Tadici a jucat împotriva Ungariei de şase ori. Tehnicianul a înregistrat un bilanţ pozitiv, trei victorii, două egaluri şi o singură înfrîngere. Ultima dispută între cele două "naţionale" avusese loc în martie 2008, în turneul de calificare pentru Jocurile Olimpice. "Tricolorele" au trecut de unguroaice, la Bucureşti, 31-29, luîndu-şi revanşa pentru înfrîngerea de la CM din Franţa 2007, 31-34.

România 27 (13)
Meiroşu 8, Lecuşanu 5, Gîlcă 4, Maier 3, Amariei 3, Elisei 2, Neagu 2.
Antrenor: Gheorghe Tadici

Ungaria 25 (13)

Gorbicz 7, Verten 5, Toth 4, Hornyak 3, Bernadett 2, Tomori 2, P. Szamoransky 1, Szucs 1.
Antrenor: Hajdu Janos

Citește și:
Emil Boc îi răspunde tăios lui Mikhail Degtyarev, ministrul Sportului din Rusia, în primul interviu de la izbucnirea scandalului: „Asta îi transmit!”
Gimnastica
Emil Boc îi răspunde tăios lui Mikhail Degtyarev, ministrul Sportului din Rusia, în primul interviu de la izbucnirea scandalului: „Asta îi transmit!”
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Credea că vine la U Cluj, dar e aproape să fie deturnat de un alt club de play-off: „Vreau să joc”
Superliga
Credea că vine la U Cluj, dar e aproape să fie deturnat de un alt club de play-off: „Vreau să joc”
Încă doi?! FCSB poate pierde o echipă întreagă » Cum arată „11-le” plecaților
Superliga
Încă doi?! FCSB poate pierde o echipă întreagă » Cum arată „11-le” plecaților
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (1)
 •  17 Iulie 2008, 07:40

nu are rost sa ne ambalam prea tare a fost doar un meci de pregatire ,sa le vedem la meciuri cu miza,doar acolo se vede valoarea echipei

Vezi toate comentariile (1)
Comentează