SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA FLORILOR

Două meciuri suspectate de blat în Liga Florilor! » Federația nu are pârghii, dar poate sesiza DNA

Fază din meciul Corona Brașov-SCM Rm. Vâlcea Foto: Facebook SCM Rm. Vâlcea/Dan Potor

Articol de - Publicat joi, 23 mai 2024 15:42 / Actualizat joi, 23 mai 2024 16:14

Federația Română de Handbal s-a sesizat în urma unor materiale apărute în mediul online și va cerceta unele rezultate din liga feminină, între care Rapid – Măgura Cisnădie 32-32 și Corona Brașov – SCM Rm. Vâlcea 38-34.

Secretarul general al FRH, Nicolae Luca, a sesizat marți Comisia de Disciplină pentru a cerceta rezultatele partidelor Rapid București-Măgura Cisnădie, scor final 32-32, și Corona Brașov-SCM Râmnicu Vâlcea, scor 38-34, din Liga Florilor.

Cele două meciuri s-au jucat în ultima etapă și prin rezultatele obținute, Cisnădie și Brașov au evitat clasarea pe locul 11, poziție care duce la baraj și pe care a picat CSM Târgu Jiu.

Câți suporteri o vor încuraja pe Dinamo la Hamburg, în Final Four-ul EHF European League » Hoteluri blocate, în ciuda prețurilor exorbitante
EHF EUROPEAN LEAGUE

Partidele de la București și Brașov s-au jucat în 18 mai, de la aceeași oră, iar mediul online a fost împânzit de reacții ale fanilor care acuzau de „blat” cele 4 formații, cei mai vehemenți fiind chiar suporterii vâlceni, care și-au blamat propria formație!

Brașovul de la minus 7 goluri la plus 4 cu Vâlcea!

În meciul dintre Corona Brașov și SCM Râmnicu Vâlcea, formația olteană a condus la pauză cu 7 goluri, 23-16, apoi, în repriza secundă, antrenorul oaspetelor, norvegianul Bent Dahl, a schimbat „tactica” și pe multe dintre jucătoarele care evoluaseră foarte bine în prima parte le-a înlocuit, astfel gazdele reușind să câștige meciul cu 38-34.

Corona Brașov a izbutit să recupereze în repriza a doua nu mai puțin de 11 goluri. Cu acest rezultat, Corona a evitat locurile de baraj și s-a clasat pe poziția a 8-a, în timp ce Vâlcea a rămas pe 5 și va juca în EHF European League.

Cisnădie a fost la 7 secunde de victorie în Giulești!

În meciul din sala Giulești dintre Rapid și Măgura Cisnădie, oamenii prezenți la partidă au declarat sub protecția anonimatului că „regia” a fost mai deșteaptă decât la Brașov.

După ce la pauză scorul a fost egalitate la 16, Rapid a condus cu maximum 2 goluri, ultima dată în minutul 48, 26-24, dar Cisnădie a crezut în șansa sa, a avut 32-31 în ultimul minut, iar cu 7 secunde înainte de final, Alexandra Badea a egalat pentru Rapid, când deja se știa rezultatul dintre Corona și Vâlcea.

Sursele GSP au dezvăluit că la pauză, președintele Rapidului, Bogdan Vasiliu, a fost la vestiarul echipei pentru a le încuraja pe sportive.

Orlane Kanor în acțiune în meciul Rapid - Măgura Cisnădie Foto: Facebook Rapid București

Cu acest rezultat, Măgura Cisnădie a evitat locul de baraj și s-a clasat pe poziția a 10-a, iar Rapid a terminat pe locul 2 și va juca în Liga Campionilor.

La meciul din sala Giulești a fost prezent din partea FRH secretarul general, Nicolae Luca, care a premiat-o după partidă pe Rapid cu medaliile de argint, pentru locul 2 în clasament.

FRH se poate ajuta singură prin sesizarea DNA-ului

Secretarul general Nicolae Luca înmânează trofeul Laurei Kanor Foto: Facebook Rapid București

Sesizată de Nicolae Luca pentru ședința de marți, Comisia de Disciplină va cere tuturor părților implicate câte o declarație scrisă cu privire la rezultatele partidelor mai sus menționate.

Din păcate pentru FRH, instituția nu deține pârghiile necesare ca să poată ancheta cluburile sub suspiciune de rezultate aranjate, deoarece în luna martie Consiliul de Administrație a schimbat regulamentul de disciplină care avea un paragraf în care se putea interveni dacă existau suspiciuni de „corupție, pariuri și manipularea rezultatelor într-un meci de handbal”.

Surse din fenomen au confirmat pentru GSP că dacă FRH avea un departament de integritate precum la federația de fotbal, totul se rezolva mai ușor, dar acum doar organele abilitate pot cerceta și hotărî dacă faptele sunt de natură penală.

Pentru a interveni, instituțiile statului trebuie să fie sesizate de conducerea FRH.

GSP vă prezintă mai jos două dintre comentariile suporterilor după rezultatele meciurilor Brașov – Vâlcea și Rapid – Cisnădie:

După ce ai condus la pauză cu 23-16, miroase tare urât ìnfrângerea asta! Ați ratat toate obiectivele (locurile 1-3, F4 în Cupă) cu buget peste Brăila (!) și acum vă pretați la așa ceva?!?

„Mizerii peste mizerii, într-o țară normală se investiga și se pleca cu brățări de la sălile unde s-a întâmplat bătaia de joc, până nu o să avem un precedent, nu o să se sperie hoții….rușine Vâlcea, Rapid, Craiova (egal cu Baia Mare)!”

Fundaș din Italia la Dinamo. Tratativele au intrat în linie dreaptă, urmează să fie prezentat

„Îmi fac testamentul!” » Cornel Dinu, izbucnire teribilă, după o decizie pe care o numește „TÂLHĂRIE”: „M-au nenorocit minciuna și nedreptatea”

Veste cutremurătoare în a doua zi de Euro: s-a stins la numai 26 de ani, după ce jucase admirabil în Belgia - Muntenegru!