SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA-ITALIA 35-22

Tăvălug "tricolor" » Naționala masculină de handbal a făcut spectacol în fața Italiei, 35-22

Csepreghi a reușit cinci goluri în meciul cu Italia

Articol de - Publicat luni, 09 noiembrie 2015 00:00

Italia a ţinut piept României o singură repriză. În partea a doua, românii au făcut spectacol.

România a tremurat un pic în prima parte a meciului de aseară, de la Călăraşi. Pivotul Pasquale Maione le-a făcut zile negre apărătorilor români. Uriaşul de 1,98 metri a fost imposibil de ţinut.

A scos cinci eliminări de cîte două minute, a marcat de trei ori şi Italia a fost mai mereu în avantaj. Experienţa "tricolorilor" şi-a spus însă cuvîntul în ultimele minute. Fenici de două ori şi Csepregi o dată au întors scorul de pe tabelă şi au trimis România cu un avantaj fragil la cabine, 13-12.

Totul pentru spectacol

În partea a doua, lucrurile s-au schimbat total. Portarul Popescu a închis poarta, apărarea nu le-a mai lăsat spaţii italienbilor, iar în atac Sadoveac, Novanc, Bera şi ceilalţi au marcat la fiecare atac. Omul primei reprize, portarul Sampaolo a scos mereu mingea din poartă. Şi diferenţa pe tabelă a crescut şi a tot crescut.

Au fost 10, 11, 12 şi 13 goluri pentru "tricolori", care au jucat şi la spectacol pentru cei două miii de oameni din tribunele sălii din Călăraşi. Marius Stavrositu a fost one man show, de la centrul echipei pornind faza meciului, o triplă aeriană încheiată cu gol de Demis Grigoraş.

România rămîne în cărţi pentru calificarea în play-off, dar totul se va decide probabil la returul cu Austria, din ianuarie 2016.