SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Totul despre adversara lui CSM București din „sferturile” Ligii Campionilor » Geniu pe bancă și lot plin de campioane mondiale

Emmanuel Mayonnade, antrenorul lui Metz / FOTO: imago +24   FOTO
Emmanuel Mayonnade, antrenorul lui Metz / FOTO: imago

Articol de - Publicat duminica, 24 martie 2024 18:48 / Actualizat duminica, 24 martie 2024 19:19

După dubla-victorie în fața lui Krim, CSM București o va înfrunta pe Metz, peste o lună, în faza sferturilor de finală din Liga Campionilor la handbal feminin.

• Meciurile din sferturile de finală sunt programate pe 27/28 aprilie și 4/5 mai. CSM București joacă turul pe teren propriu.

CSM București nu a avut nicio emoție în dubla cu Krim Ljubljana, din „optimile” Ligii Campionilor. Cristina Neagu și colegele au câștigat ambele manșe, 30-24 în Polivalentă, după 30-24 în turul din Slovenia.

Sorana Cîrstea e în „optimi” la Miami! Victorie entuziasmantă cu numărul 11 WTA, Daria Kasatkina
WTA MIAMI

Pentru elevele lui Adi Vasile urmează un test mult mai complicat, împotriva franțuzoaicelor de la Metz.

Cine este Metz, adversara lui CSM București din „sferturile” Ligii Campionilor

Metz este cea mai titrată echipă de club a Franței, cu un total de 25 de titluri de campioană. A cucerit și ultimele două trofee, în 2022 și 2023.

În acest sezon, formația pregătită de Emmanuel Mayonnade ocupă poziția secundă în competiția internă, cu 18 victorii și un eșec. În Liga Campionilor a câștigat grupa B și s-a calificat direct în faza sferturilor de finală.

Lotul are în componență 4 campioane mondiale cu Franța, din 2023: Hatadou Sako (portar), Chloe Valentini (extremă), Lucie Granier (extremă), Sarah Bouktit (pivot).

Hatadou Sako, surpriza Franței la CM din 2023

Nucleul francez este completat de vedetele naționalei Danemarcei, interul stânga Anne Mette Hansen, coordonatoarea Kristina Jorgensen și interul dreapta Louise Burgaard.

CSM București - Metz, în „sferturile” Ligii Campionilor la handbal feminin

Un punct forte îl reprezintă și antrenorul. Emmanuel Mayonnade se află pe banca lui Metz din 2015. A cucerit 6 titluri în acest interval. Între 2019 și 2021 a stat și pe banca naționalei Olandei, cucerind medalia de aur la Campionatul Mondial.

În Liga Campionilor, Metz are doar două prezențe în Final Four. În 2019 s-a clasat pe 4, iar în 2022 a încheiat pe locul 3.

CSM București și Metz s-au înfruntat de 8 ori în Liga Campionilor, ultima dată în februarie 2021. Franțuzoaicele sunt în avantaj, 5 victorii, față de 3 ale „tigroaicelor”.

Cum arată sferturile de finală din actuala ediție a Ligii Campionilor:

• Vipers (Norvegia) - Gyor (Ungaria)
  • CSM București (România) - Metz (Franța)
  • Bietigheim (Germania) - Odense (Danemarca)
  • Brest (Franța)/Ferencvaros (Ungaria) - Team Esbjerg (Danemarca)

VIDEO. Constantin Din, președintele FRH, anunță organizarea unui meci de retragere pentru Cristina Neagu: „S-a discutat în Consiliul de Administrație”

Performanță istorică: Gloria Bistrița s-a calificat în semifinalele EHF European League!
EHF EUROPEAN LEAGUE
CS Minaur Baia Mare, pas mare spre semifinalele EHF European Cup! » Victorie la 6 goluri acasă