SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL MASCULIN

Ungaria și Danemarca, tot mai aproape de calificarea în ”sferturi”

Jorge Maqueda în disputa contra Germaniei FOTO IHF

Articol de - Publicat vineri, 22 ianuarie 2021 12:09 / Actualizat vineri, 22 ianuarie 2021 12:09

Spania-Germania a fost meciul zilei în Egipt. Ibericii au câștigat 32-28 o partidă cu multe răsturnări de situație

Campioana mondială, Danemarca, și Ungaria au punctaj maxim și după primele etape din Main Round. Danezii au învins fără emoții reprezentativa Qatarului și sunt foarte aproape de calificarea în "sferturi": O victorie, mai mult decât normală, contra Japoniei, în runda a doua, i-ar putea duce pe nordici deja între primele opt echipe ale lumii. La fel stau lucrurile și în cazul Ungariei. Maghiarii sunt de neoprit. Joi seara au învins Brazilia, 29-23 și se pregătesc de disputa decisivă cu Polonia. Cu un singur punct, Ungaria e calificată.

Meciul zilei a fost cel dintre Spania și Germania. Campioana Europei a condus la pauză cu 16-13, dar nemții au revenit și au trecut în avantaj, în partea a doua, 22-25. A urmat o perioadă de coșmar pentru echipa antrenată de islandezul Alfred Gislason care a primit 6 goluri consecutiv. Portarul Rodrigo Corrales a făcut minuni între buturi. Spania a câștigat cu 32-28 și Germania mai are 1% șanse la "sferturi"!

REZULTATELE ZILEI

GRUPA I
Ungaria-Brazilia 29-23, Polonia-Uruguay 30-16, Spania-Germania 32-28
Clasament: 1. Ungaria 6p, 2. Spania 5p, 3. Polonia 4p, 4. Germania 2p, 5. Brazilia 1p, 6. Uruguay 0p.

GRUPA II
Argentina-Japonia 28-24, Croația-Bahrain 28-18, Daneamarca-Qatar 32-23
Clasament: 1. Danemarca 6p, 2. Croația 5p, 3. Argentina 4p, 4. Qatar 2p, 5. Japonia 1p, 6. Bahrain 0p

* primele două echipe din fiecare grupă se califică în sferturi

Spectacol în faza a două Mondialului de handbal masculin » Norvegia câștigă cu Portugalia, Belarus a egalat Suedia în ultima secundă

Rostov - CSM București a fost amânat » „Tigroaicele” au căzut pe 4 în Liga Campionilor!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”