SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / SCM RM. VÂLCEA-BUDUCNOST

SCM Râmnicu Vâlcea - Buducnost 25-23 » Oltencele obțin a doua victorie consecutivă în Liga Campionilor

Articol de - Publicat miercuri, 20 ianuarie 2021 09:39 / Actualizat miercuri, 20 ianuarie 2021 21:18

SCM Râmnicu Vâlcea a învins Buducnost Podgorica, scor 25-23, în etapa a 11-a din grupa B a Ligii Campionilor.

Echipa lui Florentin Pera obține a doua victorie consecutivă în grupa B. SCM Râmnicu Vâlcea îi provoacă prima înfrângere din carieră Bojanei Popovici.

Victoria de la Podravka, de acum patru zile, 27-25, le-a descătușat pe vâlcence. Acestea au câștigat aseară și restanța cu Buducnost Podgorica, un meci care ar fi trebui să se joace pe 8 noiembrie, în etapa a 7-a. A fost 25-23 pentru ultima campioană a României, care a condus de la un capăt la altul.

Apărare beton armat

Vâlcencele au intrat în joc cum nu se poate mai bine. În primele 11 minute au primit un singur gol și au înscris 5. Apărarea gazdelor a fost imposibil de trecut, cu toate insistențele muntenegrencelor. Fosta dublă campioană a Europei, care se bazează în continuare pe niște jucătoare importante precum Radicevici, Mehmedovici, Pineau, Arenhardt, a echilibrat jocul și s-a apropiat la două lungimi. Vâlcea și-a ținut însă adversara la respect, grație defensivei.

În atac, centrul Kristina Liscevici a făcut tot jocul vâlcencelor. A marcat, a pasat decisiv și a scos aruncări de la 7 metri. Mireya Gonzalez a pus și ea umărul, iar pe pivot Maren Aardahl a arătat multă disponibilitate la efort.

Emoții pentru Vâlcea pe final de meci

În partea a doua, Buducnost a crescut nivelul jocului, mai ales în apărare. Pineau a arătat de ce a fost în trecut cea mai bună jucătoare din lume, fiind și familiarizată cu Sala "Traian" din perioada când juca pentru Oltchim. Vâlcea a avut probleme cu portarii, între buturi au trecut pe rând Batinovici, Ciucă și Hosu, dar o singură minge apărată au contabilizat cele trei jucătoare. Muntenegrencele au încercat să egaleze, dar nu au reușit. De la 19-18, cu 10 minute înainte de final, Vâlcea nu a mai lăsat loc de emoții. S-a desprins iar la patru goluri, 22-18, și a încheiat meciul ca o echipă care știe să joace la rezultat.

S-a terminat 25-23 pentru SCM Rm. Vâlcea, care mai poate face puncte importante în această grupă având în vedere că mai are de jucat cu Podravka, Dortmund, ȚSKA Moscova și Brest, pe teren propriu, cu Odense și Dortmund, în deplasare.

Vezi o galerie FOTO spectaculoasă cu victoria celor de la Rm. Vâlcea

+18 FOTO

Mulți ne-au judecat atunci când eram jos, când pierdeam pentru că aveam jucătoare accidentate, jucătoare pozitive la COVID-19. Pe mulți îi îngrijora, cum se spune, soarta noastră, dar am arătat acum ce putem. Dacă intrăm într-un ritm de joc, dacă avem cât de cât lotul complet, pentru că ne mai lipsesc fete, astfel putem să arătăm! Să nu uităm că Buducnost are câteva jucătoare de mare valoare, o echipă care-mi place foarte mult pentru că mereu joacă până la final, cu inima. Sunt mândru de echipa mea, de aceste fete care au arătat caracter, care au luptat mai ales în defensivă. Victoria de la Podravka, spun eu, ne-a descătușat, ne-a dat încredere și moral. Eu sper să continuăm pe aceeași linie, să nu ne oprim aici. Vine meciul cu ȚSKA Moscova, la fel de important pentru noi

Florentin Pera, antrenor SCM Rm. Vâlcea

Prima înfrângere pentru Bojana Popovici

Bojana Popovici, fosta mare jucătoare a Buducnostului, cu care a câștigat Liga Campionilor, a preluat echipa muntenegreană în această iarnă, după ce Dragan Adzici a demisionat. Cu Bojana pe bancă, Buducnost a câștigat cu Dortmund, 31-27, și a scos un rezultat de egalitate la Brest, 28-28, după ce a condus la 7 goluri la pauză. Miercuri seara, a venit prima înfrângere din carieră, în postura de "principal", tocmai la Rm. Vâlcea.

Felicit Vâlcea pentru victorie. Am început meciul foarte slab, am făcut prea multe greșeli și a trebuit să alergăm tot timpul în spatele adversarului. Am însă o echipă tânără, care crește de la meci la meci, care capătă experiență, e dificil pentru noi să ne refacem atât de repede, am venit direct de la Brest. Obiectivul nostru este însă să jucăm din ce în ce mai bine și, cu siguranță, învățăm câte ceva și din aceste înfrângeri

8. Podravka Koprivnica8107198-2552

Etapa a 12-a: Gyor-Brest, Buducnost-Odense (23 ianuarie), SCM Rm. Vâlcea-ȚSKA Moscova, Dortmund-Podravka (24 ianuarie)
* primele două echipe se califică direct în ”sferturi”
* locurile 3-6 se califică în ”optimi”

+18 FOTO

Râmnicu Vâlcea - Buducnost 25-23: desfășurarea partidei minut cu minut

Min 1. Rm. Vâlcea - Buducnost 1-0. Campioana României deschide scorul la prima acțiune, prin Nyland Aardahl.
Min 3. Rm. Vâlcea - Buducnost 1-1. Fosta jucătoare a celor de la Vâlcea, Allison Marie Pineau, restabilește egalitatea.
Min 8. Rm. Vâlcea - Buducnost 4-1. Ewgenija Minevskaja înscrie din 7 metri, iar Râmnicu Vâlcea se distanțează la trei goluri.
Min 9. Rm. Vâlcea - Buducnost 5-1. Elena Florică înscrie superb cu o boltă, iar campioana României continuă startul excelent de meci.
Min 14. Rm. Vâlcea - Buducnost 6-3. Nyland Aardhal reface avantajul de trei goluri după o repunere rapidă în joc.
Min 15. Rm. Vâlcea - Buducnost 6-4. Jovanka Radicevic scapă pe contraatac și înscrie pentru Buducnost.
Min 16. Rm. Vâlcea - Buducnost 6-5. Jovanka Radicevic înscrie din 7 metri și Buducnost se apropie la un singur punct de Vâlcea.
Min 20. Rm. Vâlcea - Buducnost 8-5. Kristina Liscevic înscrie pentru Vâlcea, iar antrenoarea celor de la Buducnost a cerut time-out.
Min 21. Rm. Vâlcea - Buducnost 9-5. Nyland Aardhal înscrie în superioritate numerică și reface avantajul de patru goluri.
Min 24. Rm. Vâlcea - Buducnost 11-7. Ewgenija Minevskaja aruncă în forța și ajunge la a doua reușită în această partidă.
Min 28. Rm. Vâlcea - Buducnost 13-9. Mireya Gonzalez marchează în superioritate numerică și menține avantajul de 4 patru goluri cu două minute înainte de pauză.
PAUZĂ. Min 30. Rm. Vâlcea - Buducnost 14-10. Mireya Gonzalez înscrie la ultima fază a primei reprize.
Min 31. Rm. Vâlcea - Buducnost 14-11. Buducnost înscrie la începutul reprizei a doua.
Min 37. Rm. Vâlcea - Buducnost 16-14.  Allison Marie Pineau o păcălește pe Marta Batinovic și reduce din diferență.
Min 41. Rm. Vâlcea - Buducnost 17-14. Kristina Liscevic înscrie pe contraatac.
Min 45. Rm. Vâlcea - Buducnost 17-15. Katarina Dzaferovic înscrie primul ei gol în această partidă și Buducnost revine la două puncte pe tabelă.
Min 46. Rm. Vâlcea - Buducnost 17-16.  Majda Mehmedovic înscrie și Buducnost se apropie la un singur gol
Min 49. Rm. Vâlcea - Buducnost 19-17. Ewgenija Minevskaja înscrie de la 7 metri și menține avantajul de 2 goluri, cu 10 minute înainte de finalul partidei.
Min 51. Rm. Vâlcea - Buducnost 21-18. Marta Lopez înscrie excepțional cu o boltă din cădere.
Min 53. Rm. Vâlcea - Buducnost 21-18. Ewgenija Minevskaja ratează prima aruncare de la 7 metri.
Min 57. Rm. Vâlcea - Buducnost 23-21. Ema Ramusovic înscrie la păianjen pentru Buducnost.
Min 58. Rm. Vâlcea - Buducnost 24-21. Mireya Gonzalez înscrie din extremă cu 2 minute înainte de finalul partidei.
Min 59. Rm. Vâlcea - Buducnost 25-22. Maren Aardahl înscrie de la 7 metri și Rm. Vâlcea își asigură a doua victorie din grupele principale ale Ligii Campionilor
FINAL. Min 60. Rm. Vâlcea - Buducnost 25-23. Campioana României câștigă meciul cu Buducnost.

Podravka Koprivnica - SCM Rm. Vâlcea 25-27 » Oltencele obțin prima victorie în grupele Ligii Campionilor

Adi Vasile: ”Este cea mai mare onoare să antrenez naționala României!”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”