SPORTURI  »  HANDBAL  »  VIBORG HK

Vărzaru şi Amariei, medalii de bronz în Danemarca

Carmen Amariei

Articol de GSP - Publicat marti, 24 mai 2011 00:00 / Actualizat marti, 24 mai 2011 13:13

Echipa de handbal feminin Viborg HK, cîştigătoare a Ligii Campionilor în sezonul trecut, a încheiat liga daneză cu medaliile de bronz, pentru care au luptat şi componentele naţionalei României, Cristina Vărzaru şi Carmen Amariei.

Viborg HK a învins formaţia Team Tvis Holstebro, cu 32-30, în meciul de luni seara, în deplasare, după ce pe teren propriu, se impusese anterior, cu 36-28. Cristina Vărzaru nu a evoluat în ultimele partide ale formaţiei daneze, fiind indiponibilă după o operaţie, în timp ce Carmen Amariei a marcat două goluri, în meciul cîştigat luni, informează mediafax.

Cu scorul general de 2-0, Viborg HK a cucerit medaliile de bronz, la finalul unui sezon dezamăgitor, în care a ratat finala mare a campionatului, dar mai ales calificarea în grupele Ligii Campionilor, din postura de deţinătoare a trofeului.