SPORTURI  »  HANDBAL  »  GYOR-HCM BAIA MARE 29-23

VIDEO Coşmar retrăit » HCM Baia Mare a cedat la Gyor cu acelaşi scor ca în tur: 23-29

Ekaterina Davîdenko şi-a sărbătorit sîmbătă ziua de naştere. Nu a putut să-şi facă un cadou frumos la Gyor // Foto: Alex Nicodim

Articol de - Publicat luni, 09 martie 2015 00:00 / Actualizat duminica, 08 martie 2015 23:24

Campioana României a pierdut ieri al doilea meci în patru zile. Culmea, Baia Mare a cedat exact cu acelaşi scor cu care a făcut-o joi, la Bucureşti, cu CSM.

HCM Baia Mare a plecat la Gyor cu gîndul să cîştige, în faţa unei echipe fără motivaţie, tocmai pentru a nu sta la mîna ultimul meci din grupă, unul decisiv pentru calificare. Campioana României venea după înfrîngerea categorică suferită la Bucureşti în faţa unui CSM care, pe final, a părut că nu a mai forţat.

Vezi aici VIDEO!

Arenhardt a închis poarta, Elisei a jucat cu ambiţia binecunoscută, Do Nascimento a fructificat toate aruncările de la 7 metri scoase de coechipiere, iar HCM conducea în Audi Arena cu 7-5 şi 9-7.

Campioana Europei suferea vădit, dar şi-a revenit pe finalul reprizei, profitînd de precipitările handbalistelor oaspete. S-a intrat la cabine cu gazdele avînd două goluri avantaj: 12-10.

În partea a doua, maramureşencele nu au mai contat, în ciuda evoluţiei bune a braziliencei Arenhardt şi a eforturilor din apărare. Herrem a punctat pe contraatac, Lobac i-a ţinut piept norvegiencei Loke, dar HCM nu a avut soluţii la aruncările nemţoaicei Susann Muller.

La final, tabela arăta acelaşi scor ca şi în Polivalenta bucureşteană, un coşmar parcă pentru Baia Mare.

Nu e însă timp de reflexii. În ultima etapă, în sala "Lascăr Pană", băimărencele joacă meciul decisiv pentru calificare. Au doar şansa victoriei în faţa danezelor de la Viborg, care au mai pierdut sezonul trecut calificarea în grupele Ligii, tot la Baia Mare!

Larvik se respectă
Campioana Norvegiei, Larvik HK, a cîştigat fără probleme şi meciul din etapa a 5-a, de la Viborg. Deşi danezele au condus la pauză, 14-12, în partea a doua norvegiencele au făcut spectacol. Este a 11-a victorie consecutivă pentru Larvik, în actualul sezon, una care o ajută pe Baia Mare. Dacă Viborg ar fi cîştigat, şi-ar fi consolidat poziţia a treia în grupă. Metz rămîne şi ea în cărţi pentru calificare, după ce s-a impus cu 23-21 la Savehof.