SPORTURI  »  HANDBAL  »  FINAL FOUR // CSM BUCUREȘTI - GYOR 20-26

VIDEO + FOTO CSM București, ÎNFRÂNGERE fără drept de apel în semifinalele Ligii » Prestație dezamăgitoare a "tigroaicelor"

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 mai 2018 17:58

CSM București a pierdut primul meci din Final Four-ul de la Budapesta, scor 20-26, în fața lui Gyor Audi ETO și va juca mâine finala mică, împotriva rusoaicelor de la Rostov.

CSM București a resimțit din plin presiunea fanilor locali de pe arena "Laszlo Papp". Începutul a fost unul dezastruos, presărat cu o mulțime de erori tehnice.

Gyor a marcat 3 goluri consecutive, până când Neagu a luat o acțiune pe cont propriu, în minutul 10, și a înscris.

Nici șansa nu a fost de partea bucureștencelor, bara fiind lovită de 6 ori în primele 30 de minute, o dată chiar din lovitura de la 7 metri, de Gullden. După primul time-out cerut de Per Johansson, jocul s-a echilibrat. Ajutată și de intervențiile lui Grubisic, CSM a intrat la cabine cu un deficit de doar două goluri.

Defensiva "tigroaicelor" a fost cheia revenirii în debutul primei reprize. Grubisic a făcut minuni, intervenind salvator în 6 rânduri în primele 10 minute, păstrând poarta intactă timp de 7 minute. Lucrurile au luat o turnură neplăcută după timpul de odihnă cerut de Ambros Martin. Unguroaicele s-au apărat agresiv, au fost mai inspirate în defensivă și s-au desprins la 3 goluri cu 12 minute înaintea finalului.

Finalul ne-a găsit atacând în 7, dar ratând din poziții excelente. Hagman a ratat singură cu Grimsbo, apoi a comis un fault sancționat cu 7 metri și a fost eliminată două minute. Kurtovic a fost singura armă eficientă în finalul meciului. Insuficient. Precipitarea a fost la ea acasă. Spațiile din apărare au fost imense, iar pasele nu și-au atins destinația.

PROGRAM FINAL FOUR:

Azi: CSM București - Gyor 20-26 // 19:00 - Rostov Don - Vardar Skopje
Duminică: 16:15 - Finala mică // 19:00 - Finala mare

CSM București - Gyor 20-26

Finalul partidei. CSM București - Gyor, 20-26. Vom juca finala mică.

min. 60: Oana Manea marchează 4 goluri din 4 încercări. S-a terminat! 20-26

min. 59: Ofthedal mărește proporțiile dezastrului. Gullden trimite încă o lovitură telefonată. 19-26

min. 58: Neagu mai ratează o dată. 19-25

min. 57: De Amorim înscrie din propria jumătate. Oana Manea reușește un lob superb. 19-24

min. 55: Spațiile din apărare sunt uriașe. Trimitem o pasă fără destinație și avem nevoie de un miracol. 18-23

min. 54: Groot marchează al 7-lea gol din 8 aruncări. Neagu înscrie repede pe faza a doua. 18-22

min. 54: Lovitura disperată a lui Gullden lovește bara. 17-21

min. 53: CSM București ia ultimul time-out disponibil! 17-21

min. 52: Bodi ne pedepsește din nou din extremă. 17-21

min. 52: Kurtovic marchează al 4-lea gol. Obține un 7 metri pe care îl transformă tot ea. 17-20

min. 50: Jorgensen forțează în atac. Au trecut 9 minute de la ultimul gol marcat. Amorim obține o lovitură de la 7 metri și o eliminare de două minute pentru Hagman. 16-20

min: 49: Hagman ratează dintr-o poziție ideală, un unghi mare, din extrema dreaptă. 16-19

min. 48: Anita Gorbitz face un joc perfect. Per Johansson cere timp de odihnă. 16-19

min. 47: Cristina Neagu încearcă o "scăriță" de la 7 metri, dar e ghicită de Eva Kiss. 16-18

min. 45: Amorim își face simtiță revenirea. Pătrunde din inter stânga, o depășește pe Ayglon și trimite în vinclu. 16-18

min. 44: Groot profită de o nesincronizare în defensiva noastră. Jacobsen și Neagu au strâns târziu. Gullden pasează greșit în faza următoare. 16-17

min. 42: Amandaaaaa Kurtovic înscris cu o lovitură absolut fantastică, de pe picioare, mult din spatele semicercului de la 9 metri. 16-16

min. 42: Două atacuri consecutive în care unguroaicele sunt sancționate pentru forțare în atac. Defensiva funcționează excelent! 15-16

min. 40: Neagu lovește din zonă centrală! Gullden și Frafjord au creat un paravan ideal. 15-16

min. 39: Mehmedovic înscris din nou după o succesivă spectaculoasă. Eduarda De Amorim părăsește terenul accidentată. 14-16

min. 38: Oftedal aruncă de pe picioare de pe semicercul de 9 metri, direct în vinclu. 13-16

min. 37: Mehmedovic e atentă, recuperează mingea respinsă de Grimsbo și punctează cu o lovitură din unghi închis, la colțul scurt. 13-15

min. 37: Portarul CSM-ului are încă două intervenții, dar Gyor recuperează de fiecare dată și marchează. 12-15

min. 36: Grubisic are două intervenții consecutive. Amorim o lovește zdravăn în plină figură. 12-14

min. 34: Gorbitz o păcălește din nou pe Grubisic, trimițând mingea printre picioare. Cristina Neagu răspunde cu o aruncare necruțătoare de la 9 metri. 12-14

min. 33: Jorgensen marchează din extrema dreaptă, după o succesivă. 11-13

min. 32: Broch marchează după o pasă ideală primită de la Amorim. E primul gol marcat de Gyor de pe pivot. 10-13

A început partea secundă! CSM București are lovitura de start.

min 30: Pauză! CSM București este condusă cu 12-10
min 28:
A patra bară pentru CSM București! Niombla a scăpat pe contraatac și a ratat șansa de a egala, trimițând mingea în bară
min 24:
Neagu marchează de la 7 metri. CSM București s-a apropiat la un gol, 8-9
min 22:
Gullden a marcat primul gol și a redus diferența. E 7-9 cu 8 minute înainte de final
min 18:
Groot este eliminată pentru 2 minute.  Gyor este în inferioritate numerică

min 14: "Tigroaicele" se apropie de Gyor, după ce Kurtovic a marcat primul său gol din meci
min 10:
CSM București a marcat primul gol, prin Neagu, care a înscris cu o aruncare de la distanță. La faza următoare, Gorbicz a majorat scorul pentru Gyor
min 6:
Unguroaicele domină meciul și s-au distanțat în startul semifinalei
min 4:
CSM a ratat o lovitură de la 7 metri, prin Gullden
min 2:
Gyor are 1-0. CSM a avut un atac prelungit, dar aruncarea lui Kurtovic s-a dus peste poartă
min 1: A început meciul. Gyor are primul atac

Sunt prezentate jucătoarele celor două echipe

update 15:40

Nora Mork, cea mai mare absență din echipa lui Gyor e trecută pe foaia de joc, dar nu va juca. Ea nici nu se încălzește alături de colege. Ea s-a operat la ligamente și va mai lipsi cel puțin 3 luni

update 15:30

Cu 45 de minute înainte de meci, fetele de la Gyor și CSM București au intrat în sală. Primele au fost maghiarele, iar după 8 minute au intrat și bucureștencele. În sală sunt deja aproximativ 500 de fani români, iar la startul partidei se așteaptă ca în tribune să fie 1.500 de români

FINAL FOUR # CSM Bucuresti - Gyor, de la 16:15, LIVE pe gsp.ro

Publicată de Gazeta Sporturilor pe 12 Mai 2018

CSM București

CSM București e singura echipă care a învins Gyor în Final Four-ul de la Budapesta, în 2016, după aruncările de la 7 metri. În rest, Gyor are o linie impecabilă: 5 meciuri, 5 victorii. Campioana României e singura echipă care a câștigat trofeul, chiar la debutul său în cea mai importantă competiție europeană.

Finala din 2016 a fost prima și singura până acum care s-a decis în urma aruncărilor de la 7 metri. Meciul dintre CSM și Gyor e considerat de mulți cel mai dramatic, dar și cel mai frumos din istoria competiției.

Majda Mehmedovici și Cristina Neagu au câștigat trofeul cu Buducnost, extrema stângă chiar de două ori. Acum o pot face cu CSM. De 4 goluri mai are nevoie Cristina Neagu pentru a o egala pe cehoaica Iveta Luzumova (Thuringer) în clasamentul golgeterilor. Neagu are 101 reușite și nu mai poate fi ajunsă de nimeni. Cristina a mai fost golgeterul Ligii în 2015 (102 goluri), când echipa ei, Buducnost, a și câștigat trofeul.

CSM București e singura echipă care a schimbat antrenorul pe parcursul sezonului. Paradoxal însă, are același antrenor ca la Final Four-ul de anul trecut: Per Johansson

Gyor

Gyor, campioana Europei apare pentru a patra oară în Final 4. Nu s-a calificat în 2015. În rest a câștigat trofeul în 2014 și 2017 și a jucat finala în 2016. Antrenorul Ambros Martin va pregăti din sezonul viitor pe Rostov Don. După 6 sezoane la Gyor, ibericul a ales să plece. A câștigat însă de trei ori Liga Campionilor cu Gyor

Formația din Ungaria e singura echipă care a câștigat Liga fără să cunoască înfrângerea în sezonul 2013-2014. A avut 10 victorii și 2 egaluri. Anita Gorbicz și Eduarda Amorim au cele mai multe finale de Ligă jucate dintre handbalistele prezente la Final 4: câte 6. Ambele au câștigat trei și au pierdut 3, toate cu Gyor.  Anita Gorbicz e cea mai bună marcatoare all-time în Liga Campionilor. Centrul Gyorului a fost de două ori golgeterul Ligii (2012 și 2014).

133 e cel mai mare număr de goluri reușit de o jucătoare într-o ediție a Ligii. Anita Gorbicz a fost autoarea, în 2012. O urmează în acest top o altă unguroaică, Timea Toth (127 reușite), dar pe când aceasta evolua la Hypo Viena.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”