SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - SLOVENIA 31-28

VIDEO + FOTO România - Slovenia 31-28 » Victorie mare pentru fetele noastre la Mondialul de handbal! Cristina Neagu, MVP-ul partidei

Articol de - Publicat duminica, 03 decembrie 2017 16:34

România a învins Slovenia în a doua etapă a grupei de la Cupa Mondială, scor 31-28. Tricolorele lui Martin Ambros au avut însă mari emoții până spre final, când s-au desprins pe tabelă.

VEZI AICI VIDEO DE LA MECI!

Erau avertizate. Slovenele, care de 12 ani nu se mai calificaseră la o ediție a CM, stârniseră sâmbătă exclamații de uimire la Trier. Pentru că asta e reacția produsă de o victorie în fața Franței: uimire.

Erau avertizate româncele, însă realitatea aveau s-o simtă pe pielea lor, din primele minute ale confruntării, atunci când Koren a deschis scorul, iar Stanko l-a dus repede la 2-0. Neagu a înscris și ea și părea că valurile iscate de slovene se vor potoli, însă nu a fost așa.

Urma o bătălie lungă și dură, întinsă pe toate cele 60 de minute ce încap pe tabelă la un meci de handbal.

În prima parte a partidei, adversarele și-au fabricat rapid aripi și s-au dus la 4 goluri în mai multe rânduri și chiar 5, de două ori. Ana Gros a făcut diferența, găsind traseele cele mai libere spre poarta apărată de la început până la final de Denisa Dedu, în timp ce defensiva "tricoloră" nu a descoperit soluția de a o anihila.

În minutul 20 era 12-7 pentru slovene și sirena de alarmă suna din răsputeri. Fuseseră parcă minutele necesare pentru ca Neagu să-și regleze, la rândul ei, ritmul aruncărilor și să activeze țesătura de pase.

Schemele le-au pus în valoare, pe rând, pe Ardean Elisei, Pintea sau Udriștoiu, iar până la pauză avansul slovenelor era absorbit: 14-14.

Presiune pe final

Repriza secundă a adus și primul avantaj pentru România, 15-14, grație unei înșurubări ferme a Crinei Pintea pe semicerc. Lupta s-a dus însă la dinții și cu unghiile aproape la fiecare fază, slovenele având destulă energie și dorință pentru a se agăța.

Au condus pentru ultima oară, 19-18, în minutul 38, iar egalitatea s-a văzut pe tabelă până cu 6 minute înainte de final, la 26-26.

Presiunea pusă însă de românce, cu intervențiile lui Dedu, aruncările fantastice ale lui Neagu, acțiunile lui Buceschi și ambiția lui Elisei, apăsa tot mai puternic.

Iar ultimele minute au fost decisive, lovitură după lovitură, acompaniată de strigătele entuziaste ale acelorași fani tricolori. O trupă veselă, plină de speranță, înveșmântată în roșu, galben și albastru, care a acaparat sala din Trier.

Și căreia handbalistele îi mulțumesc de fiecare dată pentru imbold. Contra Sloveniei a fost mai mult decât bine venit.

ROMÂNIA 31 (14)
Neagu 11, Pintea 6, Buceschi 5, Ardean Elisei 4, Udriștoiu 4, Geiger 1. Antrenor: Ambros Martin

SLOVENIA 28 (14)
Gros 10, Stanko 5, Koren 4, Amon 3, Zulici 2, Vrcek 2, Abina 1, Krhlikar 1. Antrenor: Uros Bregar

ROMÂNIA - SLOVENIA 31-28 / Cum s-a desfășurat meciul:

Min. 60: FINAL! ROMÂNIA ÎNVINGE SLOVENIA, 31-28!
Min. 58:
Neagu transformă un 7 metri, ducând scorul la 29-27. Slovenia joacă două minute în inferioritate și mai sunt mai puțin de două minute. Time-out cerut de antrenorul Sloveniei
Min. 55:
Neagu și Elisei și-au arătat clasa la una dintre cele mai rapide faze ale meciului. Prima a pasat în margine, iar Elisei a fost atentă și a pătruns, înscriind al 4-lea său gol din tot atâtea aruncări. Mai sunt 5 minute și avem avantaj de un gol
Min. 53:
Cristina Neagu a avut șansa de a înscrie din propria jumătate, portarul Sloveniei era ieșit pentru a face loc unei jucătoare de câmp. A trimis peste poartă, iar adversarele au speculat momentul. Au înscris de două ori în 2 minute și au restabilit din nou egalitatea
Min. 50:
România joacă mult mai bine în această repriză secundă, se apără exact și înscrie mult mai ușor. Mai sunt 10 minute și avem avantaj de două goluri
Min. 44:
România rezistă, deși am jucat 2 minute în inferioritate. Este în continuare 22-22 și datorită Cristinei Neagu, care a înscris un gol fabulos
Min. 41:
Se merge cap la cap! Slovenia nu renunță și reușește să egaleze la 20 în mai sunt 19 minute din acest meci. Este 20-20 și jucăm în inferioritate două minute
Min. 36:
Început excelent de repriză secundă pentru România, care marchează de 4 ori în 6 minute. A trecut pentru prima oară în avantaj în acest meci după doar 30 de secunde din partea a doua a jocului. Avem 18-17 și atacul
Min. 30:
Time-out cerut de Ambros Martin cu 30 de secunde înainte de finalul reprizei. România reușește să înscrie din nou prin Neagu și restabilește egalitatea la pauză! FINAL DE REPRIZĂ: 14-14
Min. 29:
România se apără din ce în ce mai bine și reușește să înscrie tot mai ușor. Golul Cristinei Neagu din minutul 28 readuce egalitatea pe tabelă. Dacă începutul de meci a aparținut Sloveniei, finalul reprizei este al României
Min. 23:
A fost nevoie de 23 de minute pentru ca România să poată profita de greșelile Sloveniei. A înscris de două ori și s-a apropiat la două goluri. Antrenorul adversarelor a simțit căderea echipei sale și a cerut time-out
Min. 20:
Evoluție modestă a României până în acest moment. Doar Cristina Neagu reușește să spargă zidul sloven. Ratăm destul de mult, iar adversarele rareori nu reușesc să-și fructifice atacul. Se menține diferența de 4 goluri în favoarea Sloveniei, care a avut un start fulminant de meci
Min. 15:
Nici România n-a reușit să reducă din diferență în superioritate. La jumătatea primei reprize scorul este 9-6 în favoarea Sloveniei
Min. 12:
O torpilă a lui Neagu, care a trimis cu 90 de km/h, și reușita lui Elisei au păstrat diferența de 4 goluri, deși România a jucat 2 minute în inferioritate după ce Pintea a fost eliminată două minute, este 7-3
Min. 9:
Slovenia se desprinde la 5-1. O aruncare a Anei Gros a lovit bara, apoi s-a oprit în poartă, iar pe atacul României Pintea a aruncat în bară. Slovenia nu a iertat și apoi a trimis din nou în plasă
Min. 6:
 Cristina Neagu aruncă puternic de pe picioare și înscrie, apoi Dedu reușește o dublă paradă în fața slovenelor, dar pe atacul României Neagu ratează, trimițând în bara transversală. În loc de 2-2 s-a făcut 3-1 pentru Slovenia, care și-a fructificat atacul
Min. 3:
Început mai bun al slovenelor. Adversarele noastre profită de greșelile ușoare ale româncelor și reușesc să înscrie de două ori. O dată din lovitură de la 7 metri
15:00, min. 1: