SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL

Zalăul bate dramatic la Deva, 27-26!

Articol de - Publicat miercuri, 08 ianuarie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 08 ianuarie 2014 21:21

Echipa lui Gheorghe Tadici a avut şi şase goluri pe tabela de marcaj, dar pe final a tremurat pentru victorie. Elisei a ratat singură pe contraatac în ultima secundă de joc golul egalării

HC Zalău e performera etapei a 10-a în Liga Naţională feminină după ce a învins la Deva cu 27-26 pe Cetate. Echipa lui Gheorghe Tadici a condus de la început pînă la sfîrşit, dar a avut mari emoţii pentru cele trei puncte.
După 16-13 la pauză, Zalăul s-a desprins la 21-15! A avut apoi în permanenţă avantaj pe tabelă pînă în minutul 53, cînd Carmen Cartaş a reuşit să egaleze la 24! Mai mult, Deva a luat conducerea, 25-24, spre bucuria celor 1.500 de spectatori din sală. Zalăul a preluat însă imediat iniţiativa. Claudia Constantinescu a fost de neoprit pe interul stînga, şi a marcat ultimele trei goluri ale echipei sale. La 27-26, cu cîteva secunde înainte de final, Zalăul a pierdurt mingea, Deva a plecat pe contraatac, dar aruncarea Valentinei Elisei Ardean a fost apărată senzaţional de portarul Adina Mureşan.
Goal-keeperul a fost imediat îmbrăţişat de antrenorul Gheorghe Tadici, zălăuancele încingînd apoi hora bucuriei la centrul terenului.
SCM U Craiova, echipa pregătită de Carmen Amariei, a reuşit şi ea o victorie la scor în faţa formaţiei CSM Bucureşti. Chiar dacă echipa patronată de Primăria Capitalei a condus la pauză, 14-13, în partea a doua Craiova a revenit şi speră, acum, să prindă un loc în play-off.