SPORTURI  »  HOCHEI  »  HOCHEI PE GHEAŢĂ

Avantaj Ciuc » Ciucanii s-au impus cu 3-1 în faţa braşovenilor şi conduc la general cu 2-1

Ciucanii s-au bucurat de trei ori // Foto: Bogdan Bălaş

Articol de - Publicat marti, 27 martie 2012 00:00 / Actualizat luni, 26 martie 2012 21:03

HSC Miercurea Ciuc a reuşit ieri pentru prima oară să se impună pe gheaţa proprie în finala Campionatului Naţional.

Campionii României au trecut de Corona Fenestela Braşov cu 3-1 (2-1, 0-0, 1-0) şi au preluat şi conducerea la general după al treilea meci. Scorul a fost deschis pe patinoarul "Vakar Lajos" pentru Miecurea Ciuc de Albin Postavek, după ce trecuseră 5 minute şi 40 de secunde.

După 83 de secunde, Ervin Moldovan a majorat scorul printr-un şut de penalitate. Braşovul a revenit prin reuşita lui Levente Lorincz. În a doua repriză, hocheiştii au fost zgîrciţi cu spectatorii, nici un gol. Acelaşi lucru era să se întîmple şi în ultima parte, dar o dublă inferioritate le-a înlesnit drumul ciucanilor spre poartă, Istvan Nagy marcînd în ultimul minut de joc.

După ce au pierdut primul meci acasă, 3-4, şi au cîştigat în deplasare cu 6-1, hocheiştii din Ciuc s-au bucurat pentru întîia victorie în faţa propriilor suporteri. Finala se joacă după sistemul "cel mai bun din şapte întîlniri", meciul patru are loc mîine, la Braşov, de la ora 19:00 (în direct DigiSport).

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”