SPORTURI  »  JO 2012  »  POLO PE APĂ

România pierde cu Muntenegru, 8-12. Doar o minune ne califică în "sferturi"

Cosmin Radu, dreapta, în acțiune (foto: Reuters)

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 august 2012 00:00 / Actualizat sambata, 04 august 2012 13:08

UPDATE Aventura poloiştilor români la JO s-a încheiat în proporţie de 99%. Unica şansă ar fi ca Ungaria să piardă în ultimele două partide (printre care meciul de azi, cu Marea Britanie), iar România să bată Serbia în ultimul joc. Din păcate, şansele ca maghiarii să nu învingă azi sînt aproape nule.

UPDATE Începe ultimul sfert. Şanse minime pentru tricolori, scorul este 4-8

UPDATE Finalul celui de-al treilea sfert. Cu doar o secundă înainte, Diaconu zguduise bara ex-iugoslavilor

UPDATE Muntenegru - România 8-4, Ivovici punctează

UPDATE Muntenegru reface diferenţa de trei goluri, conducînd cu 7-4

UPDATE Matei reduce din diferenţă! Este 4-6.

UPDATE Negrean reduce din dezavantaj: 3-6.

UPDATE Muntenegru conduce cu 6-2. Ivovici.

UPDATE Start al 3-lea ”sfert”.

UPDATE Pauză. La jumătatatea meciului, România-Muntenegru 2-5.

UPDATE Ratăm din nou. Nu şi Muntenegru. 2-5 (Brguljan).

UPDATE Revenim. 2-4. Gol Diaconu, cu şansă. Imediat, adversarii nimeresc bara.

UPDATE Muntenegru are lovitură de la 5 metri. Gol Ivovici. Sîntem conduşi cu 4-1.

UPDATE Iosep trage de la 10 metri. Pe lîngă. E blocat şi Ramiro Georgescu.

UPDATE Începe partea secundă. Pierdem mingea. Apoi apără Stoenescu.

UPDATE Se termină prima repriză. România-Muntenegru 1-3.

UPDATE Ratăm din nou. Prin Cosmin Radu, şut parat.

UPDATE Pierdem teren. 1-3: Radovici.

UPDATE Ghiban trage de la distanţă. Departe de ţintă.

UPDATE Se face 1-2 pe contraatac. Înscrie Paskovici.

UPDATE Ratăm. Contră adversă. Apără Stoenescu.

UPDATE 1-1. Egalează Janovici.

UPDATE Deschidem scorul. Gol Negrean, la colţul lung.

UPDATE Am irosit şi al 4-lea atac. Nici muntenegrenii nu au mai multă şansă.

UPDATE A început meciul. Cîştigăm startul, dar ratăm atacul. La fel şi adversarii.

”Naţionala” României îşi joacă una dintre ultimele şanse în grupa B a turneului de polo pe apă de la Olimpiadă. Calculul este simplu. Cu doar două puncte în cont după trei etape, echipa noastră trebuie să cîştige azi (12:00, TVR 2 şi DolceSport) cu Muntenegru, sau măcar să nu piardă, pentru a rămîne în calcule la trecerea  ”sferturi”, unde se califică primele patru clasate.

Misiunea e dificilă cu atît mai mult cu cît adversara este nimeni alta decît vicecampioana Europei, dar şi ocupanta locului 4 la precedentele JO, Beijing 2008. În ultimul meci rivală ne va fi Serbia, campioana continentală. În precedentele partide, România a învins gazda Marea Britanie, 13-4, apoi a pierdut cu SUA (8-10) şi cu Ungaria (15-17).