SPORTURI  »  JO 2012  »  ATLETISM

Victorie în avans la Londra! » Ancuţa Bobocel a cîştigat cursa de 3.000 de metri din Diamond League

Ancuţa Bobocel e calificată la Jocurile Olimpice

Articol de - Publicat duminica, 15 iulie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 15 iulie 2012 10:35

Ancuţa Bobocel, calificată la Jocurile Olimpice, a cîştigat cursa de 3.000 de metri obstacole din cadrul etapei de Diamond League din capitala britanică.

Ieri, Ancuţa Bobocel a terminat pe primul loc cursa de 3.000 metri obstacole din cadrul etapei de Diamond League, reuniune găzduită de Londra. Bobocel a devenit astfel prima sportivă "tricoloră" care se impune în acest circuit, competiţie atletică înfiinţată în 2007, în locul Golden League.

Ancuţa, care este şi atleta cu cele mai bune rezultate obţinute în acest an dintre cei 17 "olimpici" români ce compun lotul pentru Londra, a fost cronometrată cu 9:27,24, timp ce reprezintă şi un record personal. Podiumul a fost completat de Polina Jelizarova (Letonia, 9:28,27) şi de britanica Barbara Parker (9:29,22). La Campionatele Europene de la Helsinki, desfăşurate luna trecută, Bobocel s-a clasat pe locul 5.

Antrenorul alergătoarei, Marin Istrate, spune că victoria de la Londra nu este întîmplătoare. "Ancuţa nu a atins vîrful de formă. Mai are două săptămîni în care poate urca. Abia acum se văd efectele cantonamentului din Kenya, de la 2400 de metri altitudine. Acum iese munca la suprafaţă", a explicat Istrate. Bobocel va reveni în ţară azi şi îşi va relua pregătirea la Snagov.

"După acest concurs, Ancuţa va pleca cu încredere la Olimpiadă. A făcut o cursă exact aşa cum trebuia, cu finiş bun" (Marin Istrate, antrenor)