SPORTURI  »  JO VANCOUVER 2010  »  JOCURILE PARALIMPICE

Germania, cele mai multe medalii de aur la Jocurile Paralimpice. Vezi GALERIE FOTO!

Articol de GSP - Publicat luni, 22 martie 2010 00:00

După 10 zile în care 506 sportivi s-au întrecut pentru a urca pe podium la Jocurile Paralimpice, din Canada, Germania a încheiat prima în clasamentul pe medalii, urmată de Rusia şi Canada.

Verena Bentele, în probele de schi fond şi biatlon (deficienţe de vedere-5 medalii de aur), Gerd Schonfelder, la schi alpin (deficienţe motorii-4 medalii de aur), Martin Braxenthaler, în cursele de schi alpin (deficienţe motorii-3 medalii de aur) şi Wilhelm Brem, la biatlon (deficienţe vizuale-1 medalie de aur) au dus Germania pe primul loc. Pe lîngă cele 12 titluri olimpice, nemţii au mai obţinut 5 medalii de argint şi 6 distincţii de bronz.

Cu doar o medalie de aur mai puţin, Rusia a totalizat cele mai multe clasări pe podium, 38, dintre care 12 pe cea mai înaltă treaptă. Sportivii ruşi s-au aflat de 16 ori în poziţie de argint şi de 10 ori, pe locul 3. Cele mai multe medalii de aur le-a cucerit Irek Zaripov, 4, în probele de schi fond şi biatlon.

Canada, ţara gazdă, s-a clasat pe locul 3, cu 10 titluri olimpice, 5 medalii de argint şi 4 de bronz. Lauren Woolstencroft, în cursele de schi alpin, a obţinut 5 clasări pe locul întîi.

România a fost reprezentată pentru prima dată în istorie de o sportivă. Laura Văleanu, o tînără de 20 de ani, a participat la schi alpin, în probele de slalom şi slalom uriaş. Românca a fost a 14-a la slalom uriaş, în timp ce la slalom nu s-a calificat în manşa secundă.