SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE 2016  »  GIMNASTICĂ

Articol de GSP - Publicat luni, 15 august 2016 21:17

Cătălina Ponor a terminat pe locul 7 în finala de la bârnă de la Jocurile Olimpice, deși românca plecase cu gândul să obțină o medalie.

Sportiva noastră a obținut nota 14.000 și n-a putut termina decât pe locul 7 din 8 sportive.

Titlul olimpic a fost câștigat de olandeza Sanne Wevers, care a fost notată cu 15.466. Argintul a fost luat de americanca Lauren Hernandez, cu 15.333, iar podiumul a fost completat tot de o gimnastă din SUA, Simone Biles, cu 14.733.

E pentru prima dată din 1976 când gimnastica feminină românească nu reușește să obțină o medalie la Jocurile Olimpice. Atunci, Nadia Comăneci obținea șapte note de 10, pentru prima dată în istoria gimnasticii, și câștiga 3 medalii de aur și una de bronz. Tot atunci, România câștiga argintul la echipa, dar și la individual prin Teodora Ungureanu, care avea să obțină și bronzul.

CLASAMENTUL FINALEI:

clipboard01

Comentarii (58)
bvd_magheru
bvd_magheru  •  16 August 2016, 06:56
Postat de faxx pe 16 August 2016, 04:37

de ce nu ai fugit in coreea de nord si ai ales statele unite? =)) scuze bre dar atata ipocrizie nu incape nicaieri =))

Bai Coltz Alb ce sentimente sa am pentru capitalismul din Romania cind acolo nu s-a emigrat in Vest ci pur si simplu a avut loc un exod care inca mai continua !! Iar referitor la articol de ce asa fi mindru !! Ca dupa 27 de ani plecam cu medalii cit numarul de degete de la mina !! Fotbalul plin de insolvente , falimente, echipe disparute cu totul gen FCM BAIA MARE, FC.BIHOR, GLORIA BISTRITSA, SOIMII SIBIU , etc..

catalynn
catalynn  •  16 August 2016, 06:17
Postat de andrei.33 pe 16 August 2016, 02:29

Exprimarea "prima data din 1976 fara medalie" presupune ca in 1976 n-am luat medalie, repetentule. Sa iti fac si un desen?

Recunosc ca si pe mine m-a dus in erorare cand l-am citit, si intr-adevar rezulta ca in '76 nu am luat medalie. In fine, nu cred ca are rost sa va injurati din cauza astora de la GSP care stiti bine ca sunt cum sunt, de la patentarea unei noi formule de joc in fotbal, 4-4-3, pana la copierea gresita a rezultatului finalei de tenis dintre Murray si Del Potro 7-5, 4-6, 6-2, 5-7 din care rezulta ca meciul de fapt sa terminat egal dar a castigat englezul la .... golaveraj :-))

catalynn
catalynn  •  16 August 2016, 06:06
Postat de bdgeorge pe 16 August 2016, 01:56

de fapt chiar merita iesirea asta urata din sport...o mizerie ce a facut ea la Olimpiada asta ..de fapt si ea si federatia a luat locul unei fete care se calificase pe bune la Olimpiada ..lasa ca peste 4 ani la 33 de ani mai te duci odata si castigi si titlul de cea mai batrana gimnasata ...o ***

Asta daca nu o participa aia din Uzbekistan, Oksana Chusovitina , care acum avea 41 de ani :-))