SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE 2016  »  RIO DE JANEIRO

Jaf armat ca-n filme în Rio, lângă Satul Olimpic! Un diplomat a împuscat atacatorul: "A făcut niște mișcări de arte marțiale și l-a tras în mașină!"

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat vineri, 05 august 2016 11:22

Un angajat al consulatului rus a fost hărțuit de o persoană în Rio de Janeiro cu doar câteva ore înaintea startului Jocurilor Olimpice, informează smh.com.au, iar toată afacerea s-a încheiat sumbru.

Conform relatărilor, atacatorul, aflat pe o motocicletă, a spart geamul mașinii în care se afla consulul și a încercat să apuce ceasul acestuia. Atacul a avut loc imediat după ce torța Olimpică a trecut pe artera principla dintre Parcul Olimpic și centrul orașului.

Oficial, diplomatul rus s-a luptat cu atacatorul și arma i s-a declanșat din greșeală, omorându-l pe acesta. Însă alte surse spun că oficialul ambasadei s-ar fi folosit de câteva scheme de arte marțiale, l-ar fi imobilizat pe atacator și l-ar fi tras în mașină, acolo unde și-ar fi folosit arma din dotare și l-ar fi împușcat!

Brazilia este recunoscută pentru jafurile armate frecvente operate cu ajutorul motocicletelor, în trafic.

Totuși, Ambasada Rusiei neagă că vreun reprezentant al Federației ar fi implicată în acest incident.

"Ambasada Rusiei în Brazilia informează că nici un reprezentant rus la Rio de Janeiro nu a fost implicat în tentativa de asasinat care s-a încheiat cu moartea suspectului", spun oficialii ruși, însă poliția a confirmat faptul că e vorba despre un viceconsul rus.

Citește și:
Juri Cisotti își asigură viitorul » A semnat la o cafea: „El și soția au ales”
Superliga
Juri Cisotti își asigură viitorul » A semnat la o cafea: „El și soția au ales”
Primarul din Slatina, când a aflat că Niculescu semnează în Superliga: „Eu și Claudiu aveam o înțelegere”
Superliga
Primarul din Slatina, când a aflat că Niculescu semnează în Superliga: „Eu și Claudiu aveam o înțelegere”
UTA - CFR Cluj, meci cu implicații uriașe la play-off » Start în repriza secundă!
Superliga
UTA - CFR Cluj, meci cu implicații uriașe la play-off » Start în repriza secundă!
Pleacă de la FCSB! Ultimele decizii ale lui Gigi Becali l-au convins să își caute o altă echipă » Sunt negocieri tot în Superliga
Superliga
Pleacă de la FCSB! Ultimele decizii ale lui Gigi Becali l-au convins să își caute o altă echipă » Sunt negocieri tot în Superliga
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Concedieri la Dacia: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (14)
ovidiu_3003
ovidiu_3003  •  05 August 2016, 12:37

...era vaalahu la furat la Rio ...si i am spus ca ulciorul nu merge de multe ori la apa...

talpaiadului
talpaiadului  •  05 August 2016, 19:08

Si hotul s-a apucat sa-l jefuiasca tocmai pe KGB-istul ala...Ca-n filmele cu prosti.

986379311381755
Lengyel Adrian  •  05 August 2016, 12:59

Sunteti penibili cu aceste moderari. Fiecare om in democratie are dreptul la parerea lui, iar a mea este ca este foarte normala impuscarea acestui talhar, chiar benefica pentru ca de obicei se intampla invers adica sa moara cel atacat nu atacatorul!!! Asa ca nu-l mai plangeti pentru ca in mod cert nu e la primul jaf...

Vezi toate comentariile (14)
Comentează