JOCURILE OLIMPICE 2016    •   RIO 2016

Lotul României pentru Rio » Lista actualizată a sportivilor calificați pentru Jocurile Olimpice 2016

Marti, 12 Iulie 2016

Până la data de 11 iulie avem calificați 102 sportivi la Jocurile Olimpice de la Rio 2016. Cei mai mulți provin de la atletism, urmați de cei de la canotaj. În total, vom fi reprezentați în 16 sporturi diferite.

Gazeta vă ține la curent cu lista sportivilor români calificați:

Atletism (22)

  • Marius Ionescu    maraton
  • Daniela Cârlan    maraton
  • Paula Todoran    maraton
  • Marian Oprea    triplusalt
  • Cristina Bujin    triplusalt
  • Elena Panțuroiu    triplusalt
  • Andrei Gag    greutate
  • Rareș Toader    greutate
  • Alina Rotaru    lungime
  • Bianca Răzor    400 m
  • Florina Pierdevară    800 m
  • Mihaela Bobocea    800 m
  • Andreea Arsine    20 km marș
  • Claudia Ștef    20 km marș
  • Ana Veronica Rodean    20 km marș
  • Marius Cocioran    50 km marș
  • Narcis Ștefan Mihăilă    50 km marș
  • Ancuta Bobocel    3000 m obstacole
  • Adelina Pastor    ștafetă 4x400 m
  • Anamaria Ioniță    ștafetă 4x400 m
  • Sanda Belgyan    ștafetă 4x400 m
  • Andrea Mikloș    ștafetă 4x400 m

Box (1)

  • Mihai Nistor

Canotaj (18)

  • Constantin Adam    patru rame fără cârmaci (4-)
  • Vlad Aicoboae    patru rame fără cârmaci (4-)
  • Marius Cozmiuc    patru rame fără cârmaci (4-)
  • Toader Gontaru    patru rame fără cârmaci (4-)
  • George Palamariu    doi rame (2-)
  • Cristi Pîrghie    doi rame (2-)
  • Laura Oprea    opt rame cu cârmaci (8+)
  • Mihaela Petrila    opt rame cu cârmaci (8+)
  • Ioana Strungaru    opt rame cu cârmaci (8+)
  • Mădălina Bereș    opt rame cu cârmaci (8+)
  • Adelina Boguș    opt rame cu cârmaci (8+)
  • Andreea Boghian    opt rame cu cârmaci (8+)
  • Roxana Cogianu    opt rame cu cârmaci (8+)
  • Daniela Druncea    opt rame cu cârmaci (8+)
  • Irina Dorneanu    opt rame cu cârmaci (8+)
  • Țârlea Elena Lavinia    doi rame (2-)
  • Laura Oprea    doi rame (2-)
  • Ionela Livia Lehaci    dublu vâsle categorie ușoară (L2x)
  • Gianina Beleagă    dublu vâsle categorie ușoară (L2x)

Ciclism (1)

  • Serghei Țvetcov

Gimnastică (3)

  • Marian Drăgulescu
  • Andrei Vasile Muntean
  • Cătălina Ponor

Gimnastică ritmică (1)

  • Ana Luiza Filiorianu

Haltere (4)

  • Andreea Aanei (+75 kg)
  • Florina Sorina Hulpan (69 kg)
  • Dumitru Captari (77 kg)
  • Gabriel Sincraian (85 kg)

Handbal (14)

  • Valentina Ardean Elisei
  • Aurelia Brădeanu
  • Eliza Buceschi
  • Florina Chintoan
  • Laura Chiper
  • Melinda Geiger
  • Oana Manea
  • Ionica Munteanu
  • Cristina Neagu
  • Gabriela Perianu
  • Gabriella Szucs
  • Ana Maria Tănasie
  • Paula Ungureanu
  • Patricia Vizitiu

Înot (5)

  • Robert Glinţă, 100 m spate
  • Norbert Trandafir, 50 m liber,  4x100 m liber
  • Marius Radu    4x100m liber
  • Alin Coste    4x100 m liber
  • Daniel Macovei    4x100 m liber

Judo (4)

  • Monica Ungureanu (48 kg)
  • Andreea Chițu (52 kg)
  • Corina Căprioriu (57 kg)
  • Daniel Natea (+100 kg)

Kaiac-canoe (6)

  • Valentin Cameneschi    K4-1000 m
  • Aurelian Ciocan    K4-1000 m
  • Cosmin Lulciuc    K4-1000 m
  • Răzvan Oltean    K4-1000 m
  • Iuliana Țăran    K2-500 m
  • Irina Lauric    K2-500 m

Lupte (5)

  • Alin Alexuc Ciurariu    (98 kg, greco-romane)
  • Ion Panait    (66 kg, greco-romane)
  • Alina Vulc    (48 kg, libere)
  • Ion Guidea    (57 kg, libere)
  • Albert Saritov    (97 kg, libere)

Scrimă (5)

  • Simona Gherman    spadă
  • Simona Pop    spadă
  • Ana Maria Popescu    spadă
  • Tiberiu Dolniceanu    sabie
  • Mălina Călugăreanu    floretă

Tenis (7)

  • Simona Halep    simplu
  • Monica Niculescu    simplu, dublu
  • Irina Begu    simplu, dublu
  • Horia Tecău    dublu
  • Florin Mergea    dublu
  • Andreea Mitu    dublu
  • Raluca Olaru    dublu

Tenis de masă (5)

  • Elisabeta Samara    simplu, echipe
  • Daniela Dodean Monteiro    simplu, echipe
  • Bernadette Szocs     echipe
  • Ovidiu Ionescu    simplu
  • Adrian Crișan    simplu

Tir (1)

  • Alin Moldoveanu    pușcă 10 m aer comprimat

REZERVE (4)

  • Iuliana Popa (canotaj)
  • Larisa Iordache (gimnastică)
  • Denisa Dedu (handbal)
  • Loredana Dinu (spadă)

Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
12:00 Curling

Campionatul European

Eurosport
18:00 Baschet M

SCM Timișoara - SCMU Craiova

Digi 4
Program TV complet

Liga 1

  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 15 8 6 1 21 - 10 30
2 FCSB 15 8 4 3 29 - 15 28
3 CSU Craiova 15 7 5 3 27 - 12 26
4 Viitorul 15 8 2 5 17 - 15 26
5 Gaz Metan 15 7 4 4 17 - 17 25
6 Astra Giurgiu 15 5 5 5 17 - 14 20
7 Sepsi OSK 15 5 5 5 17 - 15 20
8 Călărași 15 3 8 4 12 - 14 17
9 Dinamo 15 4 5 6 15 - 21 17
10 Chiajna 15 4 5 6 10 - 19 17
11 Poli Iași 15 5 2 8 13 - 23 17
12 FC Botoșani 15 3 7 5 19 - 23 16
13 Hermannstadt 15 4 3 8 15 - 18 15
14 FC Voluntari 15 1 5 9 14 - 27 8