SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE 2016  »  MARATON

Marius Ionescu a terminat maratonul pe locul 37 » Un alt român a ieșit în afara primilor 100

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 august 2016 19:18

România a avut doi reprezentanți în cursa de maraton de la Jocurile Olimpice în persoanele lui Marius Ionescu și Alexandru-Nicolae Soare.

Ionescu a încheiat cursa pe locul 37, cu timpul de 2 ore 17 minute și 27 de secunde, în timp ce Soare a terminat abia al 127-lea, cu timpul de 2 ore 31 de minute și 53 de secunde.

Cursa a fost câștigată de kenianul Eliud Kipchoge, cu timpul de 2 ore 8 minute și 44 de secunde, urmat de Feyisa Lilesa din Etiopia. Podiumul a fost completat de americanul Galen Rupp.