SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  ROMÂNIA - COREEA DE SUD

Roșu la debut » Pariul lui Rădoi a luat două „galbene” în 20 de minute și a fost eliminat!

Ion Gheorghe a fost eliminat / foto: Raed Krishan (Tokyo) +40   FOTO
Ion Gheorghe a fost eliminat / foto: Raed Krishan (Tokyo)

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 iulie 2021 14:53 / Actualizat duminica, 25 iulie 2021 15:07

Misiunea naționalei olimpice a României s-a complicat serios împotriva Coreei de Sud chiar înainte ca arbitrul să fluiere sfârșitul primei reprize

Asta pentru că mijlocașul Ion Gheorghe (21 de ani), crescut de Dinamo și legitimat la FC Voluntari, a încasat al doilea cartonaș galben în urma unei intrări imprudente. În prealabil, Ion Gheorghe văzuse primul avertisment în minutul 25.

A fost o repriză pe care jucătorii lui Mirel Rădoi trebuie s-o uite cât mai repede. În minutul 27, Coreea de Sud a deschis scorul în urma unui autogol ce a purtat semnătura lui Marius Marin

Ion Gheorghe, printre surprizele lui Mirel Rădoi

Mirel Rădoi a pregătit trei modificări în echipa de start. Față de precedentul meci, au apărut în echipa României Boboc, Sefer și Ion Gheorghe. Au dispărut din partitura „tricolorilor” Valentin Gheorghe, Rațiu și Florin Ștefan.

Gazeta a anticipat două dintre schimbările selecționerului. Ieri, într-o corespondență de la Tokyo, jurnalistul Justin Gafiuc preconiza aparițiile în primul „11” ale lui Antonio Sefer și Radu Boboc.

Cele mai tari imagini din meciul România - Coreea de Sud

România - Coreea de Sud / foto: Raed Krishan (Tokyo)
+36 FOTO

Ghinion pentru naționala olimpică! Marius Marin a trimis mingea în proprie poartă în minutul 27