SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  MILANO CORTINA 2026

S-a definitivat delegația României pentru Jocurile Olimpice de iarnă de la Milano Cortina: 29 de sportivi

Delegația României de la JO de iarnă Beijing 2022 Foto: Imago Images
Delegația României de la JO de iarnă Beijing 2022 Foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 22 ianuarie 2026 18:40 / Actualizat joi, 22 ianuarie 2026 18:42

România va fi reprezentată de 29 de sportivi la nouă discipline în întrecerile din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă (6 – 22 februarie), cu 8 mai mulți decât la Beijing 2022.

Componența delegației României care va participa la Jocurile Olimpice Milano Cortina 2026 este definitivată și a fost aprobată de Comitetul Executiv al Comitetului Olimpic și Sportiv Român în cursul zilei de joi.

Însoțiți de echipele tehnice, 28 de sportivi și o rezervă, care vor locui în șase Sate Olimpice, aceștia vor concura la nouă discipline sportive, de asemenea, două în plus în comparație cu 2022.

De-a lungul istoriei, cea mai numeroasă delegație a fost cea de la Lake Placid 1980, 35 de sportivi, urmată de Innsbruck 1976 – 32 și Grenoble 1968 – 30.

1 medalieare România în palmares la Jocurile Olimpice de iarnă, cea de bronz cucerită de Ion Panțuru și Nicolae Neagoe la bob-2.

Delegația României la Jocurile Olimpice de la Milano Cortina

  • Biatlon – Sat Olimpic Anterselva
  • 6 sportivi (2 feminin, 4 masculin)
  • Anastasia Tolmacheva, Andreea Mezdrea
  • George Buta, George Colțea, Raul Flore, Dmitrii Shamaev
  • Tehnicieni: Gheorghe Stoian – antrenor principal, Sorin Gîrbacea și Cristian Moșoiu – antrenori secunzi (masculin), Vasile Gheorghe – antrenor principal, feminin
  • Bob – Sat Olimpic Cortina
  • 4 sportivi + 1 rezervă (masculin)
  • Constantin Dinescu, George Iordache, Mihai Păcioianu, Mihai Tentea – titulari, Andrei Nica - rezervă
  • Tehnicieni: Iulian Păcioianu – antrenor principal, Dorin Grigore, antrenor secund
  • Patinaj artistic – Sat Olimpic Milano
  • 1 sportiv (feminin)
  • Julia Sauter
  • Antrenor: Roxana Luca
S-a definitivat delegația României pentru Jocurile Olimpice de iarnă de la Milano Cortina: 29 de sportivi
Julia Sauter la Campionatele Europene din 2026 Foto: Imago Images
  • Sanie – Sat Olimpic Cortina
  • 7 sportivi (3 feminin, 4 masculin)
  • Corina Buzățoiu, Raluca Strămăturaru, Carmen Manolescu
  • Valentin Crețu, Eduard Crăciun, Marian Gîtlan, Darius Șerban
  • Tehnicieni: Alexandru Comșa – antrenor principal, Radu Eugen – antrenor secund
  • Sărituri cu schiurile – Sat Olimpic Predazzo
  • 4 sportivi (2 masculin, 2 feminin)
  • Daniela Toth, Delia Folea
  • Daniel Cacina, Mihnea Spulber
  • Tehnicieni: Florin Spulber – antrenor principal, Adrian Comănescu – antrenor secund
S-a definitivat delegația României pentru Jocurile Olimpice de iarnă de la Milano Cortina: 29 de sportivi
Daniel Cacina evoluând la JO 2022 Foto: Imago Images
  • Schi alpin – Sat Olimpic Cortina (întrecerile feminine), Sat Olimpic Bormio (întrecerile masculine)
  • 2 sportivi (1 feminin, 1 masculin)
  • Sofia Moldovan
  • Alexandru Ștefănescu
  • Tehnicieni: Luigi Rossi – antrenor (feminin) Andrei Burchiu – antrenor (masculin)
  • Schi fond – Sat Olimpic Predazzo
  • 3 sportivi (1 feminin, 2 masculin)
  • Delia Reit
  • Paul Pepene, Gabriel Cojocaru
  • Tehnicieni: Ioan Lungociu – antrenor principal, Ioan Poponeci – antrenor secund
  • Snowboard – Sat Olimpic Livigno
  • 2 sportive
  • Kata Mandel, Henrietta Bartalis
  • Tehnicieni: Kinda Geza – antrenor principal, Zoltan Reisz – antrenor secund

În premieră, la JO Milano Cortina 2026 vor fi organizate patru ceremonii de deschidere: una principala , la Milano, care va fi transmisă în direct de posturile de televiziune din întreaga lume, și trei secundare, la Cortina, Livigno și Predazzo.

România a desemnat șapte purtători de drapel:

  • Julia Sauter (patinaj artistic) – Milano
  • Kata Mandel (snowboard) și Alexandru Ștefănescu (schi alpin) – Livigno
  • Daniela Toth (schi sărituri) și Paul Pepene (schi fond) – Predazzo
  • Raluca Strămăturaru (sanie) și Mihai Tentea (bob) – Cortina

Peste 3.500 de sportivi din 93 de țări vor concura pentru 195 de medalii, la 16 discipline sportive, între 6 și 22 februarie, în Italia. Definitivarea delegației României se va face în perioada următoare. La ediția precedentă a JO, cea de la Beijing 2022, România a fost reprezentată de 21 de sportivi la șapte discipline sportive.

Citește și:
Ce păcat! Ionuț Radu a gafat în minutele de final în fața lui Endrick, spre bucuria brazilianului împrumutat de Real Madrid
Europa League
Ce păcat! Ionuț Radu a gafat în minutele de final în fața lui Endrick, spre bucuria brazilianului împrumutat de Real Madrid
S-a aflat adevăratul motiv pentru care Mihai Pintilii a demisionat de la FCSB: „Asta mi-a zis”
Superliga
S-a aflat adevăratul motiv pentru care Mihai Pintilii a demisionat de la FCSB: „Asta mi-a zis”
Scene absolut sălbatice pe un teren de fotbal din România: „Dă-i bă! Nu-l lăsa!”
Liga 4
Scene absolut sălbatice pe un teren de fotbal din România: „Dă-i bă! Nu-l lăsa!”
După despărțirea de Alisha Lehmann, fotbalistul s-a cuplat cu o tânără de 19 ani, fiica unui fost jucător
Stiri extrasport
După despărțirea de Alisha Lehmann, fotbalistul s-a cuplat cu o tânără de 19 ani, fiica unui fost jucător
ULTIMA ORĂ Bolojan învins de PSD. Guvernul a semnat creșterea salariului minim
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Bolojan învins de PSD. Guvernul a semnat creșterea salariului minim
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Nu mi-am dat seama cât e de scurtă sau transparentă” » Eugenie Bouchard a venit la evenimentul de la Indian Wells cu o rochie pe care nu o probase

Verdict înainte de play-off: „La ce calitate avem, nu avem voie să pierdem vreun meci!”


Comentarii (1)
doublem.
doublem.  •  28 Ianuarie 2026, 16:08

Cine a decis să participăm la europenele de biatlon în Norvegia, la temperaturi de sub minus 10 grade Celsius cu doar o săptămână înaintea Jocurilor Olimpice să răspundă dacă se întâmplă ceva cu sportivele noastre și pierd ocazia participării la JO. Văd că ați fost parțial conștienți de pericol și pe băieții nominalizați în lotul olimpic nu i-ați înscris (în prima zi, azi 28 ianuarie). Nu rar am văzut plutonul lumii biatlonului decimat în săptămâni începute cu temperaturi negative în primul concurs.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează