SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ

live Știri de ultimă oră de la Jocurile Olimpice - 29 iulie 2021 » Programul românilor de vineri, 30 iulie

LIVE BLOG de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Echipa de jurnaliști GSP din Japonia, formată din Marian Ursescu, Justin Gafiuc și Raed Krishan (foto), transmite știri de ultimă oră. +25   FOTO

Articol de , , - Publicat joi, 29 iulie 2021 18:33

LIVE BLOG de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Echipa de jurnaliști GSP din Japonia, formată din Marian Ursescu, Justin Gafiuc și Raed Krishan (foto), transmite știri de ultimă oră. Astăzi, 29 iulie, România a obținut a 4-a medalie, una de argint, prin Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă, la dublu rame.

UPDATE ora 15:00 » Programul românilor la Jocurile Olimpice de la Tokyo - 30 iulie 2021

ATLETISM

• 03:45 - aruncarea discului - Alin Firfirică (calificări, grupa A)

CANOTAJ

• 04:05 - 8 plus 1 feminin - Maria-Magdalena Rusu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea (Finala)

JUDO

• 05:00 - cat. +100 kg - Vladuț Simionescu-Ali Omar (Libia), turul 1

ÎNOT

• 13:12 - 50 m liber - David Popovici, serii
  • 13:36 - 50 m liber - Bianca Costea, serii

UPDATE 13:55 » Daniel Martin, ultimul român care a concurat astăzi

De la ora 13:49 în România, Daniel Martin a fost în acțiune la Tokyo Aquatics Centre. Înotătorul român a luat startul în seria 3 a probei de 100m fluture, pe culoarul 5, și a terminat pe ultimul loc în serie, cu un timp de 55.09. Cei mai rapizi 16 înotători din cele 8 serii de astăzi se vor califica în semifinale. Daniel Martin nu s-a numărat printre aceștia.

UPDATE 05:41 » David Popovici, locul 7 în finala probei de 100m liber

David Popovici (16 ani) a încheiat pe locul 7 în finala probei de 100m liber. Sportivul din România a înotat pe culoarul 2 și a fost nevoit din nou să recupereze timp, după un start nu tocmai bun. Titlul olimpic a fost cucerit de americanul Caeleb Dressel. Podiumul l-au completat australianul Kyle Chalmers și rusul Kliment Kolesnikov.

• Dressel (SUA) - 47.02 (record olimpic)

VIDEO Finala probei de 100m liber, cu David Popovici pe locul 7

UPDATE 04:50 » Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă, prima reacție după argintul olimpic: „Suntem cei mai buni din lume!”

Marian Ursescu, unul dintre corespondenții Gazetei la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a urmărit pe viu performanța excepțională a lui Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă. Cei doi vicecampioni olimpici au explicat, în exclusivitate pentru GSP.ro, care a fost strategia câștigătoare și au vorbit despre anii de sacrificii din spate.

UPDATE 04:18 » Ionela Lehaci și Gianina Beleagă, locul 6 la dublu vâsle, categoria ușoară

Ionela Cozmiuc (ex Lehaci) și Gianina Beleagă au încheiat pe locul 6 în finala probei de dublu vâsle, categoria ușoară, de la Jocurile Olimpice. Sportivele din România au început în forță, dar au pierdut din elan. Aurul a fost cucerit de Italia, iar podiumul a fost completat de Franța și Olanda.

• Italia - 6:47.54
  • Franța - 6:47.68
  • Olanda - 6:48.03
  • Marea Britanie - 6:48.04
  • Statele Unite ale Americii - 6:48.54
  • România - 6:49.40

UPDATE 03:25 » Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă, argint la dublu rame!

Marius Cozmiuc (28 de ani) și Ciprian Tudosă (24 de ani) au obținut medalie de argint în finala la dublu rame masculin!

Sucevenii au avut un start mai lent de cursă, dar au recuperat extraordinar în a doua jumătate a traseului și au încheiat la mai puțin de o lungime de barcă de primii clasați.

Aurul a fost cucerit de Croația, prin frații Sinkovic. Podiumul a fost completat de Danemarca.

• Spania - 6:25.25

VIDEO Cursa care le-a adus lui Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă argintul olimpic:

Medaliile obținute până acum de România:

ProbăSportiviMedalie
Canotaj - dublu vâsle femininSimona Radiș și Ancuța BodnarAur
Canotaj - patru rame masculinMihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Ștefan Berariu și Cosmin Pascari Argint
Scrimă - spadăAna Maria PopescuArgint
Canotaj - dublu rame masculinMarius Cozmiuc - Ciprian TudosăArgint
Marius Cozmiuc (28 de ani) și Ciprian Tudosă (24 de ani) au obținut medalie de argint în finala la dublu rame masculin / FOTO: Raed Krishan
+21 FOTO

UPDATE 02:48 » Adriana Ailincăi și Iuliana Buhuș, locul 3 în finala B de la dublu rame

Adriana Ailincăi și Iuliana Buhuș au încheiat pe locul 3 în finala B, de clasament, a probei de dublu rame feminin de la Jocurile Olimpice. Clasarea este echivalentă cu un loc 9 la general. Cursa a fost câștigată de echipajul din Australia, urmat de reprezentantele Danemarcei.

România, pe 18 după șapte zile

În clasamentul pe medalii, România ocupă locul 18 după șapte zile de concurs. Cu o medalie de aur și trei de argint, România este între primele douăzeci de națiuni ale lumii, în urcare de o poziție față de ziua precedentă.

Șaizeci și trei de națiuni și-au trecut în palmares distincții în această perioadă dintre care treizeci și șapte au în cont cel puțin un aur. Pe podium sunt China cu un bilanț de 14-6-9,  SUA cu 13-13-10 și Japonia cu 13-4-5.

VIDEO Ana Maria Popescu, prima medaliată revenită în România: „Nu renunțați la visul vostru! Dacă eu am putut, poate oricine”

CORESPONDENȚĂ DIN JAPONIA Claudia Nechita rămâne cu un gust amar după eliminarea de la Jocurile Olimpice: „Dacă nu era japoneză, aș fi câștigat”

CORESPONDENȚĂ DIN JAPONIA Cronica unei zile cu medalii la Sea Forest Waterway » Oceanul de bucurie și marea de tristețe

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”