Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

NATATIE    •   POLO PE APĂ

Situația "tricolorilor" se complică! România pierde cu Rusia la Europenele de polo

Articol de — Marian Ursescu Vineri, 20 Iulie

România a pierdut azi ultimul meci din grupa D la Campionatul European de la Barcelona ( Spania), 7-12 cu Rusia. Cele două formații aveau câte o victorie și o înfrângere după primele dispute și-și disputau locul 2 în grupă.

Situație se complicată pentru „tricolori”, care vor întâlni Spania sau Muntenegru pentru accederea în ”sferturi”.

Românii au înotat mai bine în primul "sfert" și au avut avantaj de două goluri: 3-1. Au condus apoi cu 4-2, dar până la pauza mare rușii au egalat, la 5. Ușor-ușor, românii au cedat și Rusia s-a desprins. 8-6 după sfertul 3 și 12-7 la final.

Au marcat pentru România: Alexandru Ghiban 2, iar Cosmin Radu, Tiberiu Negrean, Mihnea Gheorghe, Robert Gergelyfi, Nicolae Oanță câte 1.

România termină grupa pe locul 3 și va avea în "optimi" o misiune extrem de dificilă. Elevii sârbului Dejan Stanojevici vor întâlni ocupanta locului 2 din grupa B. Aceste este disputat de Spania și Muntenegru, meciul direct, de sâmbătă seară, ora 23:00, urmând să stabilească ierarhia finală.