SPORTURI  »  OLIMPIADA 2008  »  OLIMPISM

Maşinile pe drum

Articol de - Publicat miercuri, 08 octombrie 2008 00:00

Campionilor olimpici de la Beijing le-au fost viraţi banii direct în conturi. Mai au de primit autoturismele promise de sponsori


Ca şi după Olimpiada de la Atena 2004, sportivii români care au urcat pe podium la Beijing 2008 au avut parte de o atenţie discretă din partea oficialităţilor cînd a venit momentul să-şi primească premiile oferite de stat.

Ei au fost invitaţi la Palatul Cotroceni, unde au fost decoraţi de preşedintele Băsescu, şi la Palatul Victoria, unde au fost felicitaţi de premierul Tăriceanu, dar acestea au fost evenimente protocolare, rigide. Premierile organizatela Corbeanca în urmă cu cîţiva ani, cu grătar şi dans pînă tîrziu, au devenit amintiri.

"Banii şi i-au primit fără surle şi trîmbiţe. Le-au fost viraţi direct în conturi", a mărturisit Ioan Dobrescu, secretarul general al Comitetului Olimpic şi Sportiv Român. În ceea ce priveşte restul premiilor, respectiv autoturismele Hover 4x4 promise doar medaliaţilor cu aur de la Beijing de către sponsorul Alexandrion, oficialul a spus că maşinile sînt pe drum. "Campionii să stea liniştiţi. Ei şi le-au comandat în China şi vor sosi toate odată", a precizat Dobrescu. Sportivii vor intra în posesia maşinilor în cadrul unei ceremonii organizate însă de către sponsor. "Nu mai este treaba noastră", a conchis angajatul COSR.

70.000 de euro a primit din partea statului român un medaliat cu aur la JO Beijing

Campionilor olimpici de la Beijing le-au fost viraţi banii direct în conturi. Mai au de primit autoturismele promise de sponsori

Ca şi după Olimpiada de la Atena 2004, sportivii români care au urcat pe podium la Beijing 2008 au avut parte de o atenţie discretă din partea oficialităţilor cînd a venit momentul să-şi primească premiile oferite de stat.

Ei au fost invitaţi la Palatul Cotroceni, unde au fost decoraţi de preşedintele Băsescu, şi la Palatul Victoria, unde au fost felicitaţi de premierul Tăriceanu, dar acestea au fost evenimente protocolare, rigide. Premierile organizatela Corbeanca în urmă cu cîţiva ani, cu grătar şi dans pînă tîrziu, au devenit amintiri.

"Banii şi i-au primit fără surle şi trîmbiţe. Le-au fost viraţi direct în conturi", a mărturisit Ioan Dobrescu, secretarul general al Comitetului Olimpic şi Sportiv Român. În ceea ce priveşte restul premiilor, respectiv autoturismele Hover 4x4 promise doar medaliaţilor cu aur de la Beijing de către sponsorul Alexandrion, oficialul a spus că maşinile sînt pe drum. "Campionii să stea liniştiţi. Ei şi le-au comandat în China şi vor sosi toate odată", a precizat Dobrescu. Sportivii vor intra în posesia maşinilor în cadrul unei ceremonii organizate însă de către sponsor. "Nu mai este treaba noastră", a conchis angajatul COSR.

70.000 de euro a primit din partea statului român un medaliat cu aur la JO Beijing

Citește și:
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Superliga
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Pierdere uriașă: U Cluj rămâne fără Jovo Lukic! Câți bani aduce bosniacul în Superliga
Superliga
Pierdere uriașă: U Cluj rămâne fără Jovo Lukic! Câți bani aduce bosniacul în Superliga
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (5)
 •  08 Octombrie 2008, 11:55

ce preferati? hooverul sau pe andrunache? cred ca a doua varianta este mai..........apetisanta.

 •  08 Octombrie 2008, 11:45

BULA, LA FINANTE CU TINE ! NU-I VORBA CA NU S-AR SIMTI MARE DIFERENTA ... IN CE PRIVESTE CORBEANCA, ELEGANT SI CORECT AR FI FOST CA GSP SA SCRIE DESPRE "PETRECERILE CU GRATARE SI DANS PANA DIMINEATA ORGANIZATE LA CORBEANCA DE cristi tantareanu". PAI CAND E VORBA DE O PUSCA SAU MAI STIU CE, SARITI IMEDIAT, DAR DE CAT BINE A FACUT SI FACE OMUL ASTA PENTRU SPORTIVII SI ARTISTII DIN ROMANIA NU PREA VA GRABITI SA SCRIETI ...

 •  08 Octombrie 2008, 10:10

pt dragos: GEORGETA ANDRUNACHE aur la canotaj 2 rame fara carmaci si bronz la canotaj 8+1

Vezi toate comentariile (5)
Comentează