SPORTURI  »  OLIMPIADA 2008  »  OLIMPIADA DE LA BEIJING 2008

Steaua da, Dinamo ba!

Articol de - Publicat sambata, 26 septembrie 2009 00:00

Campioanele olimpice Constantina Diţă, Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu nu şi-au primit nici acum banii de la club

Un an şi o lună a trecut de la Olimpiada de la Beijing 2008, unde România a avut 5 sportive medaliate cu aur. Steaua a avut două campioane şi Dinamo, 3. Statul român le-a premiat atunci cu 70.000 de euro pe fiecare. Cluburile la care sînt legitimate trebuiau şi ele să le ofere, conform reglementărilor în vigoare, o sumă de bani egală cu jumătate din premiul dat de COSR. Adică 35.000 de euro. Lucru care s-a întîmplat doar la Steaua.

"Comandantul George Boroi a considerat că e mai important să-şi recompenseze olimpicii şi asta a şi făcut la sfîrşitul anului trecut. La Steaua chiar sîntem o familie. Nu e doar un clişeu", a declarat campioana olimpică la spadă Ana Maria Brînză. Scrimera a mai precizat că Steaua a finanţat-o şi la începutul acestui an, cînd FRS era în criză de bani.

De partea cealaltă, la clubul rival, situaţia e mai complicată. Fiindcă implică şi o sumă mai mare de bani. Maratonista Constantina Diţă şi canotoarele Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu aşteaptă şi acum banii. "Încep să-i cred pierduţi. Nu e normal", a mărturisit Diţă. Andrunache şi Susanu au de primit bani mai mulţi, ele avînd de decontat şi o medalie de bronz cu barca de 8 rame: 35.000 plus 20.000 de euro. Ele sînt mai optimiste. "E adevărat. Nu ne-am primit banii. Sper să-i primim cît mai repede", a spus Susanu.

Comandantul alb-roşiilor, Elisabeta Lipă, a afirmat că situaţia e cauzată de criza economică. "Am fost sportivă şi ştiu că nu e plăcut să nu-ţi primeşti banii. I-am asigurat pe toţi sportivii că premiile nu vor dispărea", a spus Lipă.

"Am întocmit nenumărate rapoarte către premierul Emil Boc şi către ministrul Dan Nica. Răspunsul a fost clar: «Nu acum. Vistieria e goală!» Există şi varianta ca banii să fie primiţi în tranşe".
Elisabeta Lipă, comandant Dinamo

Campioanele olimpice Constantina Diţă, Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu nu şi-au primit nici acum banii de la club

Un an şi o lună a trecut de la Olimpiada de la Beijing 2008, unde România a avut 5 sportive medaliate cu aur. Steaua a avut două campioane şi Dinamo, 3. Statul român le-a premiat atunci cu 70.000 de euro pe fiecare. Cluburile la care sînt legitimate trebuiau şi ele să le ofere, conform reglementărilor în vigoare, o sumă de bani egală cu jumătate din premiul dat de COSR. Adică 35.000 de euro. Lucru care s-a întîmplat doar la Steaua.

"Comandantul George Boroi a considerat că e mai important să-şi recompenseze olimpicii şi asta a şi făcut la sfîrşitul anului trecut. La Steaua chiar sîntem o familie. Nu e doar un clişeu", a declarat campioana olimpică la spadă Ana Maria Brînză. Scrimera a mai precizat că Steaua a finanţat-o şi la începutul acestui an, cînd FRS era în criză de bani.

De partea cealaltă, la clubul rival, situaţia e mai complicată. Fiindcă implică şi o sumă mai mare de bani. Maratonista Constantina Diţă şi canotoarele Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu aşteaptă şi acum banii. "Încep să-i cred pierduţi. Nu e normal", a mărturisit Diţă. Andrunache şi Susanu au de primit bani mai mulţi, ele avînd de decontat şi o medalie de bronz cu barca de 8 rame: 35.000 plus 20.000 de euro. Ele sînt mai optimiste. "E adevărat. Nu ne-am primit banii. Sper să-i primim cît mai repede", a spus Susanu.

Comandantul alb-roşiilor, Elisabeta Lipă, a afirmat că situaţia e cauzată de criza economică. "Am fost sportivă şi ştiu că nu e plăcut să nu-ţi primeşti banii. I-am asigurat pe toţi sportivii că premiile nu vor dispărea", a spus Lipă.

"Am întocmit nenumărate rapoarte către premierul Emil Boc şi către ministrul Dan Nica. Răspunsul a fost clar: «Nu acum. Vistieria e goală!» Există şi varianta ca banii să fie primiţi în tranşe".
Elisabeta Lipă, comandant Dinamo

Citește și:
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Superliga
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Pierdere uriașă: U Cluj rămâne fără Jovo Lukic! Câți bani aduce bosniacul în Superliga
Superliga
Pierdere uriașă: U Cluj rămâne fără Jovo Lukic! Câți bani aduce bosniacul în Superliga
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (1)
 •  26 Septembrie 2009, 01:38

Visteria e plina doar pentru ei, rusine!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează