SPORTURI  »  RUGBY  »  TURNEUL CELOR ŞASE NAŢIUNI / FRANŢA - ŢARA GALILOR 21-16

"Cocoşii" în revenire / Franţa a învins cu emoţii Ţara Galilor

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 februarie 2009 00:00

Franţa s-a impus aseară pe teren propriu în faţa reprezentativei Ţării Galilor cu 21-16 şi a trecut pe locul al treilea al clasamentului Six Nations, la egalitate cu adversara de ieri şi cu Irlanda, care va juca în această seară cu Anglia.

Prima repriză a primului meci din Six Nations disputat într-o zi de vineri a debutat cu Ţara Galilor în avantaj, în minutul 4 Stephen Jones transformînd impecabil o lovitură de penalitate, dar francezii au revenit rapid, Parra egalînd două minute mai tîrziu (3-3). După alte două penalităţi marcate de aceiaşi Jones şi Parra, finalul primei părţi a fost extrem de încins. Două eseuri marcate de Dusatoir (39) şi Byrne (24), transformate, au dus scorul la 13-13, prefaţînd o a două repriză pe muchie de cuţit. Aşa a şi fost.

În minutul 53, francezul Heymans a culcat încă dată balonul în terenul de ţintă advers, aducînd Franţa în avantaj, dar Parra a nimerit nefericit buturile, ratînd transformarea. Transformerul Les Bleus s-a revanşat însă cu 11 minute înainte de final, reuşind să treacă printre beţe o nouă lovitură de penalitate (21-13).

Lipsa de concentrare putea să-i coste înspre final pe elevii lui Marc Lievremont, după ce galezii au redus din diferenţă după penalitatea lui Hook şi mai aveau nevoie de doar un eseu transformat pentru a cîştiga al treilea meci consecutiv în actuala ediţie a Six Nations.

Presiunea incredibilă a "dragonilor" din ultimele faze ale partidei a fost respinsă însă cu succes de către Les Bleus, care au obţinut astfel cea de-a doua victorie în competiţie, după eşecul din debut suferit pe terenul Irlandei (21-30) şi au urcat pe podiumul clasamentului Turneului celor Şase Naţiuni.

În cea de-a patra etapă a Six Nations, Franţa va întîlni Anglia pe Twickenham, în timp ce Ţara Galilor va merge în Italia.