SPORTURI  »  RUGBY  »  IRB NATIONS CUP/ ROMÂNIA-FRANȚA A 16-20

Cu inima!

Articol de - Publicat miercuri, 17 iunie 2009 00:00

"Stejarii" au pierdut în faţa echipei secunde a Franţei, dar au fost foarte aproape de victorie

Naţionala României a făcut aseară cel mai bun meci al său din ultimii doi ani. La IRB Nations Cup, contra Franţei A, "tricolorii" au jucat de la egal la egal cu o echipă compusă din rugbyşti ce evoluează în prima ligă din Hexagon.

Timoraţi poate de valoarea adversarilor, românii s-au trezit abia pe finalul primei reprize, cînd scorul era deja 0-17! În repriza a doua au strîns însă rîndurile. Apărarea a dat placaj după placaj înaintării "cocoşilor" şi pe tabelă diferenţa a început să scadă. S-a ajuns pînă la 17-16 cînd mai erau 18 minute de joc. Tincu, Toniţa, Dumitraş, Bălan, Socol au schimbat total faţa României, echipa care pierdea anul trecut în faţa amatorilor din Rusia şi Portugalia!

Franţa şi-a consolidat victoria, 20-16, după încă o lovitură de pedeapsă, în ultimele minute, dar românii au fost la cîţiva centimetri de eseul victoriei. "Jocul nu a fost strălucit, am început slab şi apoi am avut mult de recuperat. Atitudinea băieţilor e însă de lăudat, nu am cedat şi asta ne dă moral. Noi ne gîndim doar la calificarea la Cupa Mondială", a spus căpitanul Tincu.

România va disputa duminică, de la ora 18:00, al treilea meci la IRN Nations Cup, contra Italiei A. În primul meci, România a învins Uruguay cu 17-11.