SPORTURI  »  RUGBY  »  RCM TIMIŞOARA-ŞTIINŢA BAIA MARE 24-19

Cupa merge în Banat! » Campioana nu a reuşit eventul, iar Timişoara a salvat sezonul

Bănăţenii (în albastru) şi maramureşenii s-au luptat cu ardoare pentru orice balon // Foto: MediafaxFoto

Articol de - Publicat luni, 01 decembrie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 30 noiembrie 2014 23:01

RCM Universitatea de Vest Timişoara a cîştigat ieri Cupa României trecînd în finală, pe Cluj Arena, de campioana Ştiinţa Baia Mare, scor 24-19.

Bănăţenii au salvat astfel sezonul după ce, în campionat, în urma "scandalului legitimaţiilor", au fost eliminaţi în semifinale de Farul Constanţa.

"Zimbrii" au avut un start excelent de partidă, au marcat primul eseu şi conduceau cu 8-0 în minutul 14. Calafeteanu, din trei lovituri de pedeapsă, a trimis Timişoara în avantaj la vestiare.

Băimărenii au trecut iar la conducere, 14-9 în minutul 60, dar nu au avut timp să se bucure. Popîrlan a egalat situaţia la eseuri, iar Calafeteanu a stabilit scorul final cu trei minute înainte de finiş.

Este a doua Cupă din istorie pentru Timişoara, după cea cîştigată în 2011, în timp ce Baia Mare ratează eventul şi posibilitatea de a cuceri a şasea Cupă a României.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”