SPORTURI  »  RUGBY  »  IRB NATIONS CUP

Articol de , - Publicat miercuri, 18 iunie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 18 iunie 2014 21:41

România a revenit de la 6-18, a primit două eseuri de penalizare, ultimul cu un minut înainte de final. Ruşii au luat foc la final, contestînd arbitrajul canadianului Chris Assmusn.

România nu mai pierduse în faţa Rusiei din 2009 şi avusese meciuri lejere de atunci. Nu acelaşi lucru s-a întîmplat azi, la IRB Nations Cup. Ruşii au jucat cel mai bun rugby al lor, s-au luptat cu dinţii pentru orice balon şi în minutul 70 conduceau cu 18-6.

Au dat cu piciorul muncii lor de 70 de minute în ultimele zece ale întîlnirii. Românii, care începuseră jocul cu multe dintre rezerve, au trimis pe teren titularii şi au forţat revenirea. Au reuşit, profitînd de greşelile ruşilor, de durităţile lor, dar şi de ajutorul arbitrilor. La ultima fază, cu două minute înainte de final, ruşilor nu li s-a permis să trimită în joc un alt rugbyst, în locul unuia care ieşise accidentat. În faza imediat următoare a ieşit lovitura liberă care a premers al doilea eseu de penalizare, care a adus România în faţă: 20-18.

"E incredibil ce s-a întîmplat! Arbitrul a împins România de la spate în ultimele minute, le-a dat foarte multe lovituri de pedeapsă. Păcat pentru că am jucat mai bine, cred că meritam victoria", a declarat căpitanul ruşilor, Alexander Voitov. "Sîntem mai mult trişti decît bucuroşi pentru că am învins, dar nu am făcut un meci prea bun. Sperăm ca împotriva Irlandei să nu mai facem atîtea greşeli", a spus şi Mihai Macovei, căpitanul României.

Cu Ireland Emerging pentru trofeuRomânia a cîştigat trofeul IRB Nations Cup în 2012 şi 2013 şi are şansa să o facă şi anul acesta. Pentru asta va trebui să treacă însă duminică de Emerging Ireland, formaţia de tineret a na'ionalei "trifoiului", care a obţinut în primele două jocuri două victorii la scor: 66-0 cu Rusia şi 51-3 cu Uruguay.