SPORTURI  »  RUGBY  »  STIGMĂ

„Oamenii pleacă atunci când intru în restaurant” » Mărturia tulburătoare a unui fost rugbist infectat cu virusul HIV

Gareth Thomas/Foto: Getty Images
Gareth Thomas/Foto: Getty Images

Articol de - Publicat luni, 17 martie 2025 19:20 / Actualizat luni, 17 martie 2025 19:51

Gareth Thomas (50 de ani), fostul rugbist galez, a vorbit, în cadrul unui interviu, despre viața lui cu virusul HIV, despre stigma pe care o observă la oamenii din jurul lui și despre obiectivele sale în ajutorarea altor persoane care au contractat acest virus.

Gareth Thomas și-a început cariera profesionistă în 1994, la Bridgend, și și-a încheiat-o 16 ani mai târziu, la Cardiff Blues. Acesta a mai evoluat pentru Cardiff RFC, Celtic Warriors și Toulouse.

România a cucerit medaliile de bronz la Rugby European Championship
RUGBY EUROPE CHAMPIONSHIPS
România a cucerit medaliile de bronz la Rugby European Championship

Gareth Thomas: „Stigma societății față de virus mă înspăimântă”

Component de bază al naționalei Țării Galilor, Thomas a dezvăluit în decembrie 2009 că este gay, în același an în care s-a finalizat divorțul de soția lui, Jemma Thomas. 10 ani mai târziu, fostul sportiv a anunțat că a contractat virusul HIV.

„La 6 dimineața, în fiecare zi, iau o tabletă și asta e. Nu e o tabletă magică. Nu e o pilulă de tipul „Jack și vrejul de fasole” așa cum cred unii oameni. Nu e o chestie gigantică. E o tabletă normală pe care o iau zilnic”, a explicat Thomas, într-un interviu acordat The Telegraph.

„Îi înțeleg importanța, dar a devenit o irelevanță relevantă în viața mea. Faptul că a devenit irelevantă pentru mine – e doar o parte a zilei – înseamnă că pot trăi o viață normală, fericită, sănătoasă”, a adăugat fostul căpitan al galezilor.

Chiar dacă a declarat că trăiește o viață normală și fericită, Thomas a vorbit și de unele situații în care are de suferit din cauza virusului HIV.

„Din păcate, singurul lucru care, într-un fel, mă controlează, este stigma societății față de virus. Este unul din lucrurile care mă înspăimântă atunci când merg în diferite medii. Știu, iar soțul și familia mea știu și ei, că prin împărțirea cuțitului și a furculiței sau prin faptul că bem din același pahar sau că stăm pe același veceu, nu poate fi contractat (virusul).

Totuși, când intru într-un restaurant, oamenii pleacă sau nu vor să bea cu mine sau să îmi strângă mâna. Mi s-a întâmplat destul de des încât să fiu conștient atunci când intru într-un restaurant că se va întâmpla”, a explicat acesta.

Gareth Thomas luptă împotriva stigmei: „Nu ne putem culca pe o ureche”

Experiențele trăite în restaurante sau în alte medii publice i-au confirmat lui Thomas că este nevoie de multă muncă împotriva stigmei la adresa celor care au HIV.

„Nu mi se întâmplă doar mie. Aud povești, vorbesc cu oameni, sunt parte dintr-o comunitate. Aud constant experiențe negative care sunt ca ale mele. S-a făcut mult progres dar nu ne putem culca pe o ureche”, a afirmat Thomas.

Tocmai de aceea, în prezent, fostul rugbist este implicat în diverse campanii care încearcă să abordeze stigma și neînțelegerile din jurul virusului HIV. În schimb, rugby-ul a rămas ca un capitol închis al vieții sale.

Mă uit la rugby ca la o perioadă a vieții mele. Simt ca și cum aș fi început un nou capitol. S-au întâmplat lucruri minunate, experiențe extraordinare, dar au fost și perioade în viața mea când rugby-ul a fost cel mai rău lucru

- Gareth Thomas

Citește și:
Mbappe, ținut „ostatic” pe yacht de iubita lui în timp ce Mourinho a început curățenia la Real Madrid
Campionate
Mbappe, ținut „ostatic” pe yacht de iubita lui în timp ce Mourinho a început curățenia la Real Madrid
Dani Coman, tulburat de dispariția-șoc a echipei din România
Superliga
Dani Coman, tulburat de dispariția-șoc a echipei din România
Cristiano Ronaldo a făcut anunțul care zguduie fotbalul: „Au fost 25 de ani cu multe sacrificii”
Campionate
Cristiano Ronaldo a făcut anunțul care zguduie fotbalul: „Au fost 25 de ani cu multe sacrificii”
Tragedie pentru Mircea Rednic: nepotul antrenorului, implicat la un club din România, a murit la doar 37 de ani, în noaptea dinaintea nunții
Superliga
Tragedie pentru Mircea Rednic: nepotul antrenorului, implicat la un club din România, a murit la doar 37 de ani, în noaptea dinaintea nunții
România are un loc onorant în lume. Jumătate din PIB-ul mondial vine din doar 4 țări INFOGRAFIC
Profit.ro
România are un loc onorant în lume. Jumătate din PIB-ul mondial vine din doar 4 țări INFOGRAFIC
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Aryna Sabalenka a pozat pentru Time, pe tocuri și în costum de baie, pe un teren de baschet

Un umil Balon de Aur » S-a întors la club, după un Mondial de excepție, cu un zbor low cost!


Comentarii (1)
mihai_capraru
mihai_capraru  •  17 Martie 2025, 21:51

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează