SPORTURI  »  RUGBY  »  SIX NATIONS

Irlanda a câștigat Six Nations, dar Italia e eroina turneului în 2024, cel mai bun în cei 25 de ani de participare

Irlanda e din nou camioană în Six Nations și păstrează astfel trofeul cucerit anul trecut. Foto: Imago +23   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 16 martie 2024 21:49 / Actualizat duminica, 17 martie 2024 00:24

Irlanda e din nou camioană în Six Nations și păstrează astfel trofeul cucerit anul trecut. Victoria din Super Satarday de la Dublin, 17-13 cu Scoția, i-a asigurat primul loc încă dinaintea disputării ultimului meci al ediției, Franța - Anglia. Dar eroii turneului pot fi considerați italienii, care reușesc în 2024 cele mai bune rezultate din istoria de 25 de ani a participării lor la cea mai importantă întrecere europeană.

Ultima etapă a fost deschisă de succesul azzurrilor de la Cardiff, 24-21, al doilea în acest an, după victoria de la Roma contra Scoției, 31-29, și egalul de pe terenul Franței, 13-13.

Irlanda a câștigat Six Nations, dar Italia e eroina turneului

Este pentru prima dată din 2015 când Italia nu a terminat pe ultimul loc în clasamentul celor Șase Națiuni, lingura de lemn în acest an, prima după 21 de ani, revenind Țării Galilor, care a terminat competiția cu cinci înfrângeri.

Pentru italieni, parcursul din Six Nations e o transformare de-a dreptul dramatică, după ce au primit 156 de puncte în ultimele două înfrângeri la Cupa Mondială din 2023, împotriva Noii Zeelande și Franței, când Kieran Crowley era antrenorul echipei.

Actualul antrenor principal, argentinianul Gonzalo Quesada, a reușit, după înfrângerile cu Anglia și Irlanda, din primele două meciuri din 2024, să stabilească un alt record, prima oară când Italia nu pierde trei meciuri consecutive în turneu.

La Cardiff, o încercare a aripii Monty Ioane și două lovituri de penalitate semnate de Paulo Garbisi au adus Italiei un avantaj 11-0 la pauză. Fundașul Lorenzo Pani a adăugat pe tabelă un eseul transformat de Garbisi, care a mai marcat o lovitură d epedeapsă, o alta fiind transformată de Martin Page-Relo. Astfel, în minutul 74, Italia conducea cu 24-7. Galezii marcaseră un eseu prin Elliot Dee, transformat de Sam Costelow.

+19 FOTO

Iar când tabela arăta un singur minut rămas de joc, Will Rowlands a mai culcat odată balonul în terenul de țintă al italienilor și imediat după repunere tot galezii au avut inițiativa. În minutul 82 au mai înscris un eseu, Mason Grady, transformat de Costelow ca și precedentele două, pentru a oferi scorului o oarecare respectabilitate.

Campioni în Six Nations în 2021, galezii au terminat pe locul cinci în 2022 și 2023, iar acum pe ultimul, cu cinci înfrângeri, care-i trimit pe locul 10 în clasamentul mondial, în vreme ce Italia urcă pe 8.

Irlanda a câștigat al doilea titlu consecutiv cu o victorie strânsă, 17-13, în fața Scoției, la Dublin. O primă repriză de luptă s-a încheiat cu 7-6 în favoarea gazdelor, după ce încercarea lui Dan Sheehan transformată de Jack Crowley a fost contracarată de două lovituri de pedeapsă ale lui Finn Russell.

După pauză, Jack Crowley a marcat dintr-o lovitură d epedeapsă, pentru a mări avantajul redus al Irlandei. Care a început apoi să exercite o presiune uriașă asupra liniei defensive a Scoției și în cele din urmă a mai marcat un eseu în minutul 65, când Andrew Porter a profitat că scoțianul Ewan Ashman fusese trimis 10 minute pe margine, în minutul 60, și echipa lui era în inferioritate.

În minutul 77, Huw Jones s-a eliberat din placaj pentru a marca o încercare pentru Scoția și a aprins finalul de meci, care a devenit nervos. Dar Irlanda a știut să câștige meciul și să-și asigure titlul. Al șaselea în Turneul celor Șase Națiuni, de asemenea un titlu care reconfirmă Irlanda ca cea mai puternică echipă din emisfera nordică.

Citește mai multe știri din sport:

WTA, răspuns pentru GSP în cazul Simona Halep: „Am demarat procesul de revizuire a regulii”
HALEP, ADIO SUSPENDARE
CSM București a defilat în Slovenia și e cu un pas în „sferturile” Ligii Campionilor la handbal feminin » Meci mare făcut de Cristina Neagu