SPORTURI  »  RUGBY  »  ITALIA-ROMÂNIA, AZI, ORA 16:30, DIGI1, GSP.RO

Italia-România, a 42-a întîlnire! Stejarii joacă azi ultimul meci de la Cupa Mondială

Articol de - Publicat duminica, 11 octombrie 2015 00:00

România nu a reușit să obțină niciodată două victorii la aceeași ediție a Cupei Mondiale. Încearcă acum.

Italia-România e un meci care are o tradiție îndelungată în spate! Prima dispută între cele două formații a avut loc încă din 1934, iar ultima în 2007!

Istoria întîlnirilor directe arată că au fost perioade în care, pe rînd, Italia și România și-au dominat adversara. În anii '40, italienii erau superiori, în anii '80-'90 "stejarii" au obținut cele mai multe succese, pentru ca apoi, în ultimii ani, italienii să treacă din nou în avantaj.

În total, au fost 41 de partide directe, iar Italia conduce cu 22-16, trei partide încheindu-se egal.

Fără căpitani

Italia-România se va juca azi fără căpitanii celor două echipe. Mihai Macovei a fost suspendat după un placaj periculos în disputa cu Canada, iar Italia va evolua fără Sergio Parisse. Flankerul italian a jucat la Cupa Mondială doar în fața Iralndei, avînd probleme la un picior, dar în disputa cu România nu va fi nici rezervă!

Calificare cu emoții

Scoția avea nevoie de victorie ieri, în ultimul joc, contra Samoa, pentru a fi sigură de calificarea în "sferturi" şi  a nu mai aștepta rezultatul ultimului joc dintre Japonia-SUA. "Ciulinii" au avut din greu de luptat pentru succes, samoanii conducînd toată prima repriză: 10-3, 20-13, 26-23. Britanicii au revenit, dar Samoa s-a apropiat la trei puncte cu trei minute înainte de final. Prea tîrziu însă pentru a mai întoarce rezultatul. Scoția a cîștigat 36-33, dar Samoa a marcat 5 eseuri, față de doar 3 ale scoțienilor.