SPORTURI  »  RUGBY  »  ROMANIA-PORTUGALIA 14-10 (0-7)

Munca si chin!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 26 septembrie 2007 00:00

Romania a obtinut prima victorie la Mondialul din Franta, dar ea s-a conturat abia in ultimele zece minute de joc. "E imperios necesar sa batem Portugalia, altfel ar fi o pata neagra pe obrazul nostru", spunea inainte de meci Romeo Gontineac, recordmenul de selectii in echipa Romaniei. "Tricolorii" au intrat insa usor lipsiti de concentrare in fata lusitanilor, pe care-i batusera mereu in ultimul timp. Tot timpul in terenul adversarilor, romanii au cazut prada propriilor greseli, de care debutantii la Mondiale au profitat din plin. In minutul 18, la o tusa pe repunere romaneasca,  portughezii au recuperat si Joaquim Ferreira a inscris un eseu la care adversarii nu prea visau. A transformat Pinto Duarte si scorul era 7-0 pentru Portugalia! Pina la pauza nu s-a mai schimbat nimic, in ciuda dominarii teritoriale a "tricolorilor".

In repriza a doua, antrenorul Daniel Santamans i-a introdus pe teren pe Socol si Tincu si pentru portughezi a fost si mai greu sa reziste. In minutul 63, Tincu a marcat al doilea eseu al sau la Mondiale, in urma unei actiuni prelungite a Romaniei. Calafeteanu a transformat si a egalat. Portugalia a trecut iar in avantaj, in minutul 70, in urma unei lovituri de pedeapsa, dar ai nostri au dat lovitura de gratie in minutul 72, prin Corodeanu. Jucatorul din linia a treia a profitat de pasul inapoi al lusitanilor si pe inaintarea Romaniei a mai culcat o data balonul in terenul de tinta. Dumbrava si-a trecut si el in cont primele doua puncte la Mondiale si a stabilit scorul final, 14-10, tot stelistul ratind sansa de a desprinde Romania in urma unei lovituri de pedeapsa care a lovit bara.

Romania

15. Iulian Dumitras - 14. Catalin Nicolae, 13. Ionut Dimofte, 12. Romeo Gontineac, 11. Catalin Fercu - 10. Danut Dumbrava, 9. Valentin Calafeteanu (63 Lucian Sirbu) - 8. Ovidiu Tonita (cpt) (66 Valentin Ursache), 7. Florin Corodeanu, 6. Alexandru Tudori (41 Sorin Socol) - 5. Cristian Petre, 4. Cosmin Ratiu - 3. Bogdan Balan (51 Ion Paulica), 2. Razvan Mavdorin (41 Marius Tincu), 1. Cezar Popescu (61 Bogdan Balan)
Rezerve: 21. Florin Vlaicu, 22. Gabriel Brezoianu

Portugalia
15. Pedro Leal - 14. Pedro Carvalho, 13. Federico Sousa, 12. Diogo Mateus, 11. Miguel Portela - 10. Duarte Cardoso Pinto (63 Goncalo Malheiro), 9. Jose Pinto (75 Luis Pissarra) - 8. Tiago Girao, 7. Joao Uva, 6. Diogo Coutinho - 5. David Penalva (79 Salvador Palha), 4. Goncalo Uva - 3. Ruben Spachuck, 2. Joaquim Ferreira (cpt.) (51 Joao Correia), 1. Rui Cordeiro.
Rezerve: 16. Juan Manuel Mure, 19. Paulo Murinello, 22. Pedro Carvalho.
Au marcat: Tincu un eseu, Corodeanu un eseu, Calafeteanu o transformare, Dumbrava o transformare, respectiv Ferreira un eseu, Duarte Pinto o transformare, Goncalo Malheiro o lovitura de pedeapsa

A cincea victorie
Succesul in fata Portugaliei e al cincelea al Romaniei in istoria Cupelor Mondiale de rugby si primul la actuala editie. "Tricolorii" au invins pina acum Zimbabwe in 1987 (21-20), Fiji in 1991 (17-15), Statele Unite in 1999 (27-25) si Namibia in 2003 (37-7). Succesul asigura Romaniei locul al patrulea in grupa, inaintea meciului cu Noua Zeelanda, Portugalia neputind sa ne mai depaseasca. Meciul cu Romania a fost ultimul pentru lusitani la editia din 2007.