SPORTURI  »  RUGBY  »  RUGBY EUROPE CHAMPIONSHIP

„Stejarii” sunt în finala mică la Rugby Europe Championship, după 7-31 cu Georgia

Naționala României a pierdut azi, 7-31, cu Georgia

Articol de - Publicat duminica, 05 martie 2023 16:01 / Actualizat duminica, 05 martie 2023 16:16

Naționala României a pierdut azi, 7-31, cu Georgia și va juca pentru locurile 3-4, pe 19 martie, la Badajoz, cu Spania

Echipa antrenată de Eugen Apjok a pornit cu șansa a doua în partida de la Tbilisi, asta pentru că în ultimii zece ani a reușit o singură victorie în fața echipei gruzine din opt partide disputate. În plus, Georgia e cea mai puternică formație din Rugby Europe Championship, competiție în care s-a impus din 2018 încoace.

„Stejarii” au ajuns să se confrunte cu această formație după ce au cedat acum două săptămâni în fața Portugaliei cu 20-38 în lupta pentru primul loc din grupa B.

Astfel că românii au plecat într-o misiune aproape imposibilă la Tbilisi. Iar acest lucru s-a văzut din primele minute ale întâlnirii, dominată de gruzini. Gazdele au deschis scorul când se scurseseră doar 120 de secunde prin Abzhandadze, acesta fructificând o lovitură de penalitate.

Eseul a venit opt minute mai târziu din mâinile lui Sharikadze, transformarea plecând din piciorul lui Abzhandadze. La pauză scorul a fost 17-0, după ce Todua a mai înscris un eseu și Abzhandadze l-a transformat.

Chiar dacă georgienii au mai pus puncte pe tabelă și după revenirea de la vestiare, românii au luptat cu multă energie și au fost răsplătiți până la urmă în minutul 63, când Căpățână a reușit un eseu, transformat de Melinte, și astfel scorul a devenit 24-7.

Rezultatul final, 31-7, a fost stabilit de Tabutsadze, care a reușit un eseu spectaculos în prelungiri, Matkava transformându-l.

Înfrângerea de la Tbilisi o trimite pe România în finala mică a Rugby Europe Championship, acolo unde se va duela, la Badajoz, pe 19 martie, cu Spania, echipa gazdă a celor două ultime acte. Pentru trofeu vor lupta Georgia și Portugalia, care a trecut în semifinale cu 27-10 de naționala cu care împarte Peninsula Iberică.

Performanța carierei: Claudia Bobocea a luat argintul la Europenele de atletism și a plâns în hohote! Prima reacție
Campionatele Europene de atletism
Cel mai bun din istorie s-a întors » A revenit după 3 ani și a câștigat titlul la grea în UFC după 3 minute de luptă