SPORTURI  »  RUGBY  »  BARAJ CUPA MONDIALĂ / ROMÂNIA - URUGUAY 39-12 (ÎN TUR 21-21)

"Stejarii" şi-au îndeplinit misiunea » Zbor spre Mondiale

Articol de - Publicat duminica, 28 noiembrie 2010 00:00

Aseară, România a învins Uruguay cu 39-12 în returul barajului şi va fi pentru a şaptea oară consecutiv la CM Vezi rezumatul partidei România - Uruguay 39-12! (video)

România a făcut aseară cel mai bun meci al său din ultimii zece ani. "Stejarii" s-au calificat la Cupa Mondială din 2011

"Deşteaptă-te, române, din somnul cel de moarte / În care te-adînciră barbarii de tirani", cîntă aproape strigînd jucătorii "naţionalei" de rugby a României, aliniaţi la centrul terenului. Sînt susţinuţi din tribună de 5.000 de fani. Tincu, Toniţa, Socol, Cristian Petre au mai trecut printr-o astfel de tensiune. Au bifat cîte două-trei Cupe Mondiale şi nimic nu pare să-i mai sperie. Sînt şi tineri însă precum Dimofte, Nicolae, Fercu, Carpo care visează să ajungă şi ei la un turneu final.

Pe faţa tuturor se poate citi determinare, concentrare, deşi la unii picioarele tremură. Cînd arbitrul Alain Rolland fluieră startul partidei, terenul parcă se înclină într-o parte. Toţi cei 30 de jucători se bat pentru balon în jumătatea Uruguayului. În primul minut, lovitură de pedeapsă pentru România. Dumbravă îşi aşază meticulos balonul oval, dar acesta nu-l ascultă, se duce pe lîngă buturi. Emoţiile n-au trecut. Românii atacă, atacă, atacă. Publicul îi susţine.

Eseul descătuşării
Şi vine minutul 6. "Tricolorii" şi-au ameţit adversarii plimbînd balonul de pe-o parte pe alta a terenului. Csaba Gal e cel care găseşte breşa în apărarea sud-americanilor şi culcă balonul. Eseu România! Gal a trebuit să aştepte 34 de selecţii în "naţională" ca să marcheze prima încercare. În ce meci însă!

Din acest moment pe teren nu mai e decît o echipă. Uruguayenii abia mai respiră după atacurile în valuri ale "stejarilor". În minutul 8, Iulian Dumitraş ne aduce aminte de tatăl său, Haralambie, cel care îngenunchea Franţa în anii '80. Fundaşul de la Lourdes a luat o acţiune pe cont propriu, dar Manuel Martinez a prins balonul şi a intrat cu el în terenul de ţintă. Grămadă la 5 metri cu introducerea României, dar uruguayenii nu au rezistat. Eseu de penalizare şi scorul a ajuns la 14-0.

Uruguayeni groggy
Rugbyştii sud-americani sînt asemenea unui boxer în corzi. Românii lovesc şi ei încasează. Al treilea eseu cade firesc în minutul 20, cînd Alex Manta, bătrînul Alex Manta, fructifică o altă grămadă în care românii şi-au împins adversarii cîţiva metri buni. E 21-0 la pauză. Toţi se gîndesc acum la Noua Zeelandă. În vestiar însă, antrenorul Romeo Gontineac avertizează. "Mai e o repriză. Rămînem concentraţi să nu avem surprize!"

În partea a doua românii nu trag de timp, nu închid jocul. Sud-americanii punctează şi ei, dar "tricolorii" nu-i lasă să respire. Fercu, rugbystul fără plămîni, aleargă cît îl ţin picioarele şi nu se opreşte cu balonul decît în terenul de ţintă al Uruguayului. Gontineac trimite în teren rezervele. Să joace toată lumea. Arocena mai înscrie un eseu pentru oaspeţi, dar nu mai e nici un pericol. Mai ales că Lemnaru, la prima sa atingere a balonului, mai marchează şi el o încercare.

La 39-12, Alain Rolland pune capăt măcelului. Românii fac turul stadionului în uralele spectatorilor. E seara lor magică. De partea cealaltă, uruguayenii sînt prăbuşiţi. Plîng asemenea unor copii care şi-au pierdut jucăriile. Nu e timp însă pentru învinşi, ci doar pentru învingători.

"Sînt cel mai fericit!"
Preşedintele FRR, Alin Petrache (foto), a trăit la maximum partida de ieri, cu Uruguayul. Tensionat, la început, Petrache a strigat din toate puterile la jucători. "Sîrbule, dă-i drumul la minge!" "Linia, linia, Sorine!". Băieţii l-au liniştit însă repede. Petrache a fost apoi şef de galerie. "România! România!", a strigat oficialul. La pauză a mers în vestiar să-i felicite şi să-i încurajeze pe "stejari". La final, a intrat şi el în hora bucuriei. "Sînt cel mai fericit preşedinte. Cînd am ajuns pe scaunul de preşedinte, la federaţie, puţini ne mai dădeau şanse de calificare. Eu am crezut însă tot timpul!", a spus Petrache.

"Pentru Tincu!"
Sorin Socol îşi poartă fetiţa în braţe la finalul partidei. Face turul de onoare cu ea în braţe. Copilul s-a lipit de tatăl său ca timbrul de scrisoare. Micuţa nu prea înţelege ce se întîmplă, dar îşi pupă părintele. Apoi, Socol strigă la coechipieri. Îi strînge în cerc lîngă el. "Vreau să vă fac un anunţ important. Tincu o să fie tată a treia oară!". Imediat izbucnesc urale şi talonerul României e îmbrăţişat de coechipieri.

România a făcut aseară cel mai bun meci al său din ultimii zece ani. " Stejarii" s-au calificat la Cupa Mondială din 2011