SPORTURI  »  SNOOKER  »  MASTERS

Yan Bingtao l-a învins pe John Higgins în finala Mastersului de snooker

Chinezul Yan Bingtao, 20 de ani, a produs surpriza la Masters, după ce l-a învins în finală pe mult mai experimentatul scoțian John Higgins, foto: Imago

Articol de GSP - Publicat luni, 18 ianuarie 2021 07:48 / Actualizat luni, 18 ianuarie 2021 07:48

Chinezul Yan Bingtao, 20 de ani, a produs surpriza la Masters, după ce l-a învins în finală pe mult mai experimentatul scoțian John Higgins, scor 10-8.

• Yan Bingtao este cel mai tânăr campion la Masters din ultimii 26 de ani, fiind cu un singur an mai bătrân decât a fost Ronnie O'Sullivan, când a stabilit recordul de tinerețe pentru un campion;
  • Yan Bingtao este al doilea jucător din China care câștigă trofeul Paul Hunter, după Ding Junhui în 2011;
  • Masters-ul londonez este un turneu invitațional, în care evoluează doar primii 16 jucători din topul mondial, și face parte din așa numită Triplă Coroană, alături de Campionatul Mondial și Campionatul Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord.

Yan Bingtao este văzut de mulți drept unul dintre jucătorii cu cel mai mare potențial din garda jucătorilor de snooker chinezi. Este abia al doilea turneu pe care îl câștigă, după Mastersul de la Riga, o competiție minoră care nu mai există.

În prima repriză, John Higgins, de 4 ori campion mondial, a închis tabela la 5-3. A avut după aceea șansa să mărească acest avantaj, dar Bingtao a reușit să întoarcă scorul și să ducă finala la 8-8. Apoi, chinezul a avut sânge rece și a închis lupta. „Yao e de aproape de aceeași vârstă precum băiatul meu, deci China are de ce să fie entuziasmată. Nu are aproape nimic de îmbunătățit la departamentul tactic, iar ca abilitate de a face breakuri stă foarte bine”, a comentat campionul scoțian la finalul meciului. Higgins s-a impus la Masters în 1998 și 2006.