SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

2 X Victor

Articol de - Publicat miercuri, 24 iunie 2009 00:00

Hănescu şi Crivoi au obţinut ieri biletele pentru turul doi, amîndoi jucînd seturi decisive

Cinci seturi. Doi români. Amîndoi în următoarea fază.

Victor Hănescu. A început partida cu Ivan Navarro la ora 12:00 şi a încheiat-o victorios după patru ore şi unsprezece minute. Intens, emoţional şi pe muchie, aşa poate fi caracterizat timpul petrecut de Victor pe terenul cu numărul cinci. În game-uri, istoria celor patru ore s-a consemnat astfel: 6-3, 6-7 (5), 6-4, 6-7 (5), 12-10 pentru român. Pe parcursul celor 67 de game-uri, Hănescu a reuşit să salveze patru mingi de meci. Victor însă pare să se fi obişnuit cu tensiunea, avînd în vedere că şi la Australian Open anul acesta, în primul tur, l-a învins pe cehul Jan Hernych tot în cinci seturi, cu 8-6 în decisiv. Favorit 31, Hănescu îl va întîlni mîine pe francezul Nicolas Devilder, un tip cu 25 de centimetri mai scund decît românul, care în acest an are doar patru victorii şi treisprezece înfrîngeri.

Victor Crivoi. La 26 de ani, a debutat pe iarba londoneză cu o victorie. O altă premieră pentru român este şi disputarea a cinci seturi. Efort, concentrare şi tupeu, de asta s-a folosit Victor pentru a-l învinge pe germanul Bjorn Phau. Nu i-a fost deloc uşor, meciul s-a întins pe parcursul a cinci seturi, care au însumat aproape trei ore. Scorul final a fost 4-6, 6-1, 7-6 (3), 2-6, 6-3 în favoarea românului. În turul următor, Victor va dea peste o nucă mult mai tare, favoritul 12, Nikolai Davîdenko.

Învinşi
Monica Niculescu şi Andrei Pavel s-au înclinat ieri în faţa adversarilor din turul inaugural. Monica n-a reuşit să cîştige decît un game în partida cu Iaroslava Şvedova, 1-6, 0-6. Andrei Pavel s-a dus cu Thiago Alves din Brazilia în setul cinci, dar acolo a cedat. Scorul final: 3-6, 6-2, 1-6, 6-2, 1-6.

Pentru turul al treilea
Sorana Cîrstea şi Raluca Olaru joacă azi pentru un loc în runda a doua a Wimbledon-ului. Raluca o va întîlni pe bielorusa Viktoria Azarenka, favorita 8. Sfertfinalista de la Roland Garros va lupta cu Sania Mirza din India. Dacă vor cîştiga, cele două se întîlnesc în turul trei.