SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

2014 începe excelent pentru tenisul românesc » Primul turneu WTA cîştigat de Monica Niculescu

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 ianuarie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 04 ianuarie 2014 12:17

Monica Niculescu a început excelent anul 2014 şi a reuşit să cîştige primul turneu al anului, de la Shenzen, China.

Dacă în competiţia de simplu a fost eliminată de Na Li în sferturi, jucătoare care a şi cîştigat turneul, Monicăi Niculescu i-a mers mult mai bine la dublu.

Alături de Klara Zakopalova a cîştigat turneul de dublu după o finală cu surorile Kichenok, scor 6-3, 6-4.

17.724 de euro au cîştigat Niculescu şi Zakopalova pentru turneul cîştigat la Shenzen, dar şi 280 de puncte WTA.