SPORTURI  »  TENIS  »  WTA TOKYO

A ieşit şchiopătînd din arenă » Maria Şarapova s-a accidentat în ”sferturile” de la Tokyo

Maria Şarapova a fost nevoită să abandoneze în sferturile de finală ale turneului Premier de la Tokyo  foto: reuters
Maria Şarapova a fost nevoită să abandoneze în sferturile de finală ale turneului Premier de la Tokyo foto: reuters

Articol de GSP - Publicat joi, 29 septembrie 2011 00:00 / Actualizat joi, 29 septembrie 2011 12:33

Maria Şarapova a fost nevoită să abandoneze în sferturile de finală ale turneului Premier de la Tokyo (Japonia).

Din cauza unei accidentări pe care a suferit-o în momentul în care a servit, rusoaica nu a mai putut continua partida cu Petra Kvitova şi s-a retras la scorul de 4-3, în favoarea cehoaicei.

Şarapova s-a accidentat la glezna dreaptă care i s-a umflat imediat şi a împiedicat-o pe ocupanta poziţiei secunde în clasamentul WTA să mai revină pe teren. Însoţită de un fizioterapeut, rusoaica a ieşit şchiopătînd din arenă, în aplauzele publicului.

În semifinale, Petra Kvitova (6 WTA) o va întîlni pe rusoaica Vera Zvonareva (4 WTA), în timp ce Victoria Azarenka (3 WTA) va juca împotriva cîştigătoarei din meciul Kaia Kanepi-Agnieszka Radwanska (9 WTA).