SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Alexandra Dulgheru a cîştigat turneul de la Contrexeville! A trecut de Iulia Putinţeva în 3 seturi

Articol de - Publicat duminica, 12 iulie 2015 21:42

Alexandra Dulgheru, principala favorită, a cîştigat turneul ITF de la Contrexeville, dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, informează itftennis.com.

Alexandra Dulgheru a trecut în finală de Iulia Putinţeva din Kazahstan, cap de serie numărul 8, scor 6-3, 1-6, 7-5.

Ocupanta locului 95 WTA fusese eliminată greu în turul 2 de la Wimbledon de Venus Williams, scor 6-7 (5-7), 4-6. Partida dintre cele două a durat două ore şi 31 de minute. Doar ultimul set a ajuns la o oră şi 10 minute.

Dulgheru a ajuns astfel la a 4-a victorie în faţa jucătoarei din Kazahstan. Cele două s-au mai întîlnit la Dubai, Saint Gaudens (Franţa) şi Pattaya (Tailanda)