SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA BUDAPESTA

Alexandra Dulgheru s-a oprit în semifinale la Budapesta!

Articol de - Publicat duminica, 11 iulie 2010 00:00

Alexandra Dulgheru a fost învinsă  în semifinalele turneului de la Budapesta de Agnes Szavay cu 6-1, 5-7, 7-5. Un nou meci-maraton pentru cel mai bine clasată româncă a avut loc ieri, de data aceasta ea pierzînd.

Două ore şi patruzeci şi două de minute au jucat ieri Alexandra Dulgheru şi Agnes Szavay, românca fiind obişnuită la acest turneu cu astfel de meciuri. În sferturi de finală, Dulgheru a învins-o pe Anastasija Sevastova cam în acelaşi timp. Pe lîngă oboseală, Alexandra a intrat în partida cu unguroaica şi cu o problemă la gleznă. "În primul tie-break al întîlnirii cu Sevastova mi-am sucit glezna. Apoi, în al doilea set, m-am mişcat mai mult ca să văd dacă nu cedează. Dacă lucrurile nu s-ar fi îmbunătăţit, probabil aş fi renunţat. Dintr-o dată am simţit că  totul e în regulă şi am fost fericită să pot continua să joc", a spus Alexandra.

Sub imperiul acestei accidentări a început şi partida din semifinale cu Agnes Szavay, locul 49 în clasamentul WTA. Alexandra a pierdut primul set cu 1-6. Dar ea nu renunţă niciodată.  A reuşit să facă break-ul în game-ul al patrulea din setul al doilea şi părea că se îndreapată spre cîştigarea lui. N-a fost aşa pentru că unguroaica a revenit în game-ul şapte, apoi şi-a asigurat oportunitatea de a servi pentru meci, la 5-4. Însă Piti nu i-a dat nici o şansă de meci şi a dus partida în felia decisivă, care a început după ce s-a luat o pauză de zece minute cauzată de căldura puternică din capitala Ungariei.

Temperatura ridicată părea că le-a zăpăcit pe cele două, în primele patru game-uri nici o jucătoare nereuşind să cîştige pe propriul serviciu. Apoi s-a intrat în normalitate. Aproape de încheierea setului, la 4-4, Dulgheru a ratat două mingi de break. Şi ocaziile irosite s-au răzbunat pe Alexandra al căreia serviciu a fost confiscat de Szavay în game-ul 11. Chiar dacă a avut o oportunitate de break şi a salvat două mingi de meci, Alexandra a trebuit să părăsească terenul învinsă. A fost a treia semifinală de turneu WTA pierdută de româncă în anul curent,ea reuşind o singură dată să cîştige în această fază a unui turneu în 2010, la Varşovia. A fost punct în turneul de simplu de la Budapesta, dar românca o ia de la capăt săptămîna viitoare în turneul de la Praga.

Citește și:
„De-asta m-am supărat atât de tare” » De pe patul de spital, Mircea Lucescu rememorează ce s-a întâmplat înainte și după leșin: „Gata, s-a terminat”
Nationala
„De-asta m-am supărat atât de tare” » De pe patul de spital, Mircea Lucescu rememorează ce s-a întâmplat înainte și după leșin: „Gata, s-a terminat”
„My Giant” » Cel mai înalt fotbalist din Superliga a apărut la Dinamo: „Nu e photoshop”
Superliga
„My Giant” » Cel mai înalt fotbalist din Superliga a apărut la Dinamo: „Nu e photoshop”
Tentat de un transfer spectaculos la FCSB: „Dacă și lui Rădoi i-ar plăcea de mine, m-ar face fericit!”
Superliga
Tentat de un transfer spectaculos la FCSB: „Dacă și lui Rădoi i-ar plăcea de mine, m-ar face fericit!”
Daniel Pancu, prima decizie aspră la CFR Cluj: „Te duci acasă! L-am scos din lot”. Ce a urmat
Superliga
Daniel Pancu, prima decizie aspră la CFR Cluj: „Te duci acasă! L-am scos din lot”. Ce a urmat
Chef Florin Dumitrescu deschide primele două restaurante proprii
Profit.ro
Chef Florin Dumitrescu deschide primele două restaurante proprii
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (5)
barbu_arges
barbu_arges  •  11 Iulie 2010, 12:56

scrieti si voi scorul corect

barbu_arges
barbu_arges  •  11 Iulie 2010, 12:56

scrieti si voi scorul corect

adig2000
adig2000  •  11 Iulie 2010, 11:13

Are tot ce ii trebuie sa ajunga in primele 10. E adevarat ca joaca si foarte multe meciuri, la Roland Garros juca si la simplu si la dublu si mixt. Cand s-a intalnit cu Wozniacki parea foarte obosita si avea un picior bandajat aproape complet.

Vezi toate comentariile (5)
Comentează