SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Ana Bogdan, eliminată în turul 1 la Australian Open » A pierdut cu o jucătoare de 16 ani

Ana Bogdan, eliminată de la Australian Open // Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 14 ianuarie 2024 07:48 / Actualizat duminica, 14 ianuarie 2024 08:36

Ana Bogdan (31 de ani, 66 WTA) a fost eliminată în turul 1 de la Australian Open 2024. Ea a fost învinsă de cehoaica Brenda Fruhvirtova (16 ani, 110 WTA).

Ana Bogdan a fost prima jucătoare din România care a intrat în concurs la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului. Și a fost învinsă de o jucătoare de 16 ani, care a venit din calificări.

„Țiriac o ajută pe Simona Halep la proces” » Legenda Boris Becker a răspuns întrebărilor GSP
AUSTRALIAN OPEN

Ana Bogdan, eliminată de la Australian Open

Românca a început bine meciul. A făcut primul break la 1-1 și a continuat să se distanțeze. S-a dus la 5-1, după încă un break, și în final a câștigat setul cu 6-2.

Condusă la general Brenda Fruhvirtova a intrat tare în setul doi. A condus cu 2-0, dar Ana Bogdan a reușit să egaleze imediat. Ulterior, s-a mers cap la cap până la finalul setului. La 4-4, românca a ratat o minge de break. Brenda a făcut 5-4, scor la care a mai făcut un break. A luat setul cu 6-4 și a trimis meciul în decisiv.

Ultimul set a fost la discreția jucătoarei din Cehia. La 2-1 a făcut primul break, pe care l-a dublat la 4-1. Când servea pentru meci, la 5-1, Ana a făcut break-ul. Jucătoarea noastră a câștigat pe serviciul ei, ducând scorul la 3-5, dar nu a mai avut forța să egaleze. Fruhvirtova și-a păstrat calmul, a servit excelent în ultimul game și a luat setul cu 6-3, calificându-se în turul doi.

Ana Bogdan pleacă acasă cu 80.000 de euro și 10 puncte WTA.

România mai are acum două reprezentat la Australian Open:

• Sorana Cîrstea (26 WTA, 33 de ani) - Yafan Wang (97 WTA, 29 de ani)
  • Jaqueline Cristian (84 WTA, 26 de ani) - Katerina Siniakova (49 WTA, 27 de ani)

Ce a impresionat-o pe Simona Halep în Dubai: „Chiar ești altceva”
dubai
Patrick Mouratoglou, înaintea procesului Simonei Halep: „Nu mi-aș fi imaginat niciodată”
HALEP, SUSPENDATĂ

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”