SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ISTANBUL

Ana Bogdan e în sferturi la Istanbul! Victorie în două seturi cu Barbora Krejcikova

Articol de GSP - Publicat joi, 22 aprilie 2021 21:22 / Actualizat joi, 22 aprilie 2021 21:28

Ana Bogdan (28 de ani, 102 WTA) continuă rezultatele bune de la turneul din Istanbul și s-a calificat în sferturi, după victoria contra cehoaicei Barbora Krejcikova (25 de ani, 42 WTA) scor 6-3, 6-3.

Românca s-a impus la capătul unui meci care a durat o oră și 22 de minute, pe care l-a condus de la început până la sfârșit.

În primul set, Bogdan a făcut prima break-ul și a condus cu 3-1, scor la care Krejcikova a făcut rebreak. Românca nu i-a permis adversarei să egaleze și, de la 3-2, a câștigat trei game-uri la rând, adjudecându-și setul. În partea a doua, Bogdan a dominat mai clar. A avut 5-1, după două break-uri, și a câștigat meciul după ce s-a impus în set cu 6-3.

Pentru accederea în sferturi, unde va juca împotriva rusoaicei Veronika Kudermetova (29 de ani, 23 WTA), a treia favorită a turneului., Ana Bogdan va primi 60 de puncte WTA și un cec de 5.800 de dolari.

VIDEO Victor Hănescu a construit jucătorul perfect de tenis

Citește mai multe știri din tenis:

Simona Halep, joc perfect la debutul la Stuttgart! Victorie fără emoții cu Marketa Vondrousova