SPORTURI  »  TENIS  »  ITF SASKATOON

Anca Todoni, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Saskatoon

Anca Todoni Foto: Imago Images
Anca Todoni Foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 14 august 2025 23:20 / Actualizat joi, 14 august 2025 23:20

Jucătoarea română Anca Todoni (20 de ani, locul 115 WTA) s-a calificat în „sferturile” turneului ITF cu premii de 40.000 de dolari de la Saskatoon (Canada).

După sezonul de iarbă, încheiat cu înfrângerea în turul 1 la Wimbledon în fața Cristinei Bucsa (Spania), Anca Todoni a revenit în turnee aproape o lună și jumătate mai târziu, în calificările de la Cincinnati.

Favorită 19 a preliminariilor, ea nu a trecut de runda întâi acolo, cedând disputa cu chinezoaica Hanyu Guo. Apoi a mers, pentru a aduna meciuri pe hard, la concursul ITF de la Saskatoon (Canada), dotat cu premii de 40.000 de dolari.

Anca Todoni în „sferturi”, victorii cu adversare în premieră

Aflată pe locul 115 în lume, ea a fost desemnată cap de serie 2 în competiția din Canada, de la Riverside Badminton and Tennis Club. Anca a trecut în primul tur de o jucătoare locală, Scarlett Nicholson (19 ani, numărul 1.261 WTA), venită din calificări, 6-4, 6-2.

În runda secundă a depășit cu 6-0, 6-4 o adversară din SUA, Madison Sleg (22 de ani, locul 452 mondial), avansând în sferturile de finală. În ambele cazuri, a fost vorba de înfruntări în premieră cu respectivele oponente.

Pentru un loc în semifinale, Todoni așteaptă să-și afle adversara din meciul dintre două canadience, Katherine Sebov (26 de ani, locul 301 WTA) și Teah Chavez (19 ani, numărul 658 mondial).

83este locul cel mai bun al carierei pentru Anca Todoni, atins anul acesta, pe 31 martie

Într-un sezon în care nu a jucat pe cât de mult și-ar fi dorit, luptând cu accidentări la genunchi și umăr, Anca a reușit cele mai bun rezultate în turnee de categorie WTA 125. În luna martie s-a impus în cel de la Antalya 1, după o finală cu Leyre Romero Gormaz (Spania), iar în iunie și-a apărat titlul de la Bari, la capătul unui ultim act aprig cu Anna Bondar (Ungaria).

Citește și:
Un model Dacia revoluționar e în topul mașinilor așteptate în Italia în anul 2026!
Noutati auto
Un model Dacia revoluționar e în topul mașinilor așteptate în Italia în anul 2026!
Adrian Șut pleacă! FCSB primește două milioane de euro
Superliga
Adrian Șut pleacă! FCSB primește două milioane de euro
Theo Rose și-a ales echipa favorită din Superligă: „Doamnă, țin cu ei? Da, la revedere!”
Superliga
Theo Rose și-a ales echipa favorită din Superligă: „Doamnă, țin cu ei? Da, la revedere!”
A pus cărțile pe masă! Ciprian Deac l-a sunat pe reporterul GSP și a explicat situația de la CFR: „Să nu sufere alții din cauza mea, nu e corect!”
Superliga
A pus cărțile pe masă! Ciprian Deac l-a sunat pe reporterul GSP și a explicat situația de la CFR: „Să nu sufere alții din cauza mea, nu e corect!”
Digi
Profit.ro
Digi "rupe" tot în Spania. Nou record pentru compania românească
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (2)
Trandafir
Trandafir  •  16 August 2025, 09:37

A ajuns in semifinale. Succes catre top WTA 100 !

Trandafir
Trandafir  •  15 August 2025, 08:44

O victorie #mica#, dar totusi o victorie ! Sa speram ca nu o sa mai aiba probleme medicacale si o sa reuseasca in calificari la GS US OPEN.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează