Articol de Alexandru Stanciu - Publicat marti, 19 august 2025 21:04 / Actualizat marti, 19 august 2025 21:06
Arthur Fils (21 de ani, #20 ATP) s-a retras de la US Open, au anunțat organizatorii ultimului turneu de Grand Slam al sezonului. Tenismenul francez s-a accidentat la Roland Garros și, de îndată ce a revenit pe teren la Mastersul de la Toronto, au apărut noi vești proaste.
Francezul, care era cotat drept al 20-lea cap de serie la US Open, a trebuit să se retragă cu două zile înainte de tragerea la sorți.
Arthur Fils s-a retras de la US Open
Arthur Fils s-a retras de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al sezonului, din cauza unei accidentări.
„Arthur Fils s-a retras de pe tabloul de simplu masculin. Un lucky loser îi va lua locul în tragerea la sorți”, se arată în comunicatul oficial al celor de la US Open.
Jannik Sinner s-a retras de la dublu mixt
Anterior, în cursul zilei de marți, organizatorii US Open au anunțat că Jannik Sinner nu va participa în competiția de dublu mixt, unde ar fi trebuit să facă pereche cu Katerina Siniakova.
Italianul a confirmat acest lucru la doar o zi după ce a abandonat finala de la Cincinnati împotriva lui Carlos Alcaraz la scorul de 5-0.
Nu m-am simțit bine. Acum am câteva zile să mă recuperez, apoi mă voi întoarce la treabă. Sper să fiu pregătit. US Open este un turneu foarte dificil, dar în același timp mă bucur, pentru că iubesc Grand Slam-urile, sunt esențiale în cariera mea. Acum, recuperarea este cel mai important lucru.
- Jannik Sinner
În primul tur, Sinner și Siniakova ar fi trebuit să joace împotriva perechii Alexander Zverev și Belinda Bencic. Organizatorii US Open trebuie acum să găsească o variantă de înlocuire.
Italianul dorește să se concentreze pe deplin pe proba de simplu, unde își apără titlul câștigat anul trecut. Ultimul care a reușit să-și apere trofeul a fost Roger Federer în 2008.
Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu