SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MIAMI

VIDEO Victoria carierei: Sorana Cîrstea e în semifinalele turneului de la Miami! Aryna Sabalenka nu a avut nicio șansă

Victoria carierei: Sorana Cîrstea e în semifinalele turneului de la Miami! Aryna Sabalenka nu a avut nicio șansă FOTO: Imago +5   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 29 martie 2023 21:35 / Actualizat miercuri, 29 martie 2023 22:21

Sorana Cîrstea (32 de ani, locul 74 WTA) e în semifinalele turneului de la Miami! A trecut de Aryna Sabalenka (24 de ani, locul 2 WTA), scor 6-4, 6-4.

• Sorana Cîrstea va juca în semifinale cu învingătoarea partidei Ekaterina Alexandrova - Petra Kvitova, care se va juca la noapte, de la ora 02:00

Sorana Cîrstea se află în cel mai bun moment al carierei. După ce a ajuns în sferturi la Indian Wells, jucătoarea din România a ajuns acum în semifinalele turneului de la Miami, de categorie WTA 1000.

Sorana Cîrstea, cea mai importantă victorie a carierei

Acest succes este cel mai important reușit de Sorana în carieră. Cîrstea s-a impus pentru a 19-a oară în carieră în fața unei jucătoare din Top 10 WTA, dar Sabalenka, locul 2 WTA, este adversara cel mai bine clasată pe care Sorana o învinge.

Sorana Cîrstea e în semifinale la Miami! Victorie cu Aryna Sabalenka

Deși era cotată cu a doua șansă la victorie, Sorana a reușit să dea peste cap calculele hârtiei. A început game-ul cu un break și s-a menținut în avantaj.

Pe finalul setului, Sabalenka a forțat la retur și a reușit egalarea, la 4. Totuși, Sorana nu și-a pierdut calmul. A făcut break imediat și a închis setul cu un as, 6-4.

4.90era cota la victorie a Soranei Cîrstea, Sabalenka (1.19) fiind favorită în estimările bookmakerilor

Sorana Cîrstea, victorie impresionantă

Cîrstea a început bine și setul secund. A condus cu 2-0, dar nu a putut menține ritmul. Sabalenka a crescut nivelul și a dus scorul la 3-2 în favoarea ei. Sorana Cîrstea a fost din nou extrem de puternică la nivel psihic.

A egalat după un game în care a salvat o minge de break și imediat a dus scorul de la 3-3 la 5-3. În final, Românca s-a impus cu 6-4.

Sorana Cîrstea - Aryna Sabalenka 6-4, 6-4

GAME, SET, MECI Sorana Cîrstea: Jucătoarea din România a câștigat game-ul, după ce a salvat două mingi de break, și setul. E în semifinale!

Game Sabalenka. 5-4: Bielorusa nu renunță la luptă. Câștigă game-ul de serviciu. Sorana va servi pentru a câștiga meciul

Game Cîrstea, 5-3: Sorana e la un game de câștigarea meciului

Break Cîrstea, 4-3: Un game slab al bielorusei, încheiat cu o dublă greșeală. La 30-30, Cîrstea și-a procurat o minge de break după un retur excelent, în diagonală, la care Sabalenka nu a avut reacție

Game Cîrstea, 3-3: Sorana rezistă într-un game extrem de dificil. A salvat o minge de break și a reușit să egaleze. În acest game, Cîrstea a reușit 3 ași

Game Sabalenka, 2-3: Aryna este pentru prima dată în avantaj. A închis game-ul cu doi ași

Break Sabalenka, 2-2: Sorana pierde primul game de serviciu din set. A ezitat, iar Sabalenka a forțat și a reușit egalarea.

Game Sabalenka, 2-1: Aryna reduce din diferență. Bielorusa câștigă pe propriul serviciu, dar este nemulțumită de jocul său. A gesticulat nervos și a vociferat după ultimul punct din meci, fiind vizibil deranjată de prestația sa

Game Cîrstea, 2-0: Sorana își mărește avantajul. Câștigă rapid game-ul de serviciu

Break Cîrstea, 1-0: Sorana începe setul secund precum primul. A făcut break, după ce Sabalenka a făcut dublă greșeală la punctul decisiv

A început setul doi. Sabalenka servește prima

SET CÎRSTEA, 6-4: Sorana închide setul! A câștigat game-ul pe propriul serviciu și preia conducerea la general. Punctul decisiv a fost un as

Break Cîrstea, 5-4: Sorana face break-ul. Va servi pentru câștigarea primul set, după un game pe care Sabalenka l-a închis cu o dublă greșeală

Break Sabalenka, 4-4: Sorana își cedează serviciul pentru prima dată. După un game slab al româncei, Aryna a reușit egalarea.

Game Sabalenka, 4-3: Bielorusa nu renunță la luptă. Mai câștigă un game de serviciu și nu o lasă pe Sorana să se distanțeze

Game Cîrstea, 4-2: Sorana mai face un game foarte bun. A închis game-ul cu un as și se menține în față

Game Sabalenka, 3-2: Aryna rămâne aproape de Sorana. Jucătoarea din Belarus nu mai ezită în game-urile de serviciu și nu-i mai permite româncei să aibă șanse de break

Game Cîrstea, 3-1: Sorana își menține avantajul. Datorită unui serviciu bun, Sorana a reușit să controleze schimburile. A jucat excelent din punct de vedere tactic, schimbând foarte bine unghiurile și forțând-o pe Sabalenka să alerge mult după minge

Game Sabalenka, 2-1: Bielorusa câștigă primul game. A servit puternic și bine plasat, Sorana nereușind să returneze periculos

Game Cîrstea, 2-0: Sorana își mărește avantajul. A jucat bine în game-ul de serviciu și nu i-a dat adversarei nicio șansă

Break Sorana, 1-0: Cîrstea începe excelent meciul, cu un break. Sorana a avut 40-0, Sabalenka a câștigat două puncte, dar românca și-a menținut calmul și a închis game-ul